Reklama

Fundusze dla młodych: staże, szkolenia, wsparcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fundusze dla młodych: staże, szkolenia, wsparcie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli chcesz się rozwijać, dokształcać lub założyć swoją działalność gospodarczą, to możesz ubiegać się o Fundusze Europejskie

Wielu młodych ludzi uważa, że nie ma szans na znalezienie dobrej pracy, czy założenie własnej działalności gospodarczej. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość, aby to zmienić. Podpowiemy, jakie warunki musisz spełnić, aby skorzystać z Funduszy Europejskich. - W Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku, podobnie jak w innych urzędach pracy na Dolnym Śląsku trwa projekt Aktywizacja Osób Młodych pozostających bez pracy - wskazuje na możliwości pozyskania wsparcia Krzysztof Bolisęga, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku (PUP). To jedna z instytucji na Dolnym Śląsku, która realizuje projekt systemowy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Jest to program, który z jednej strony odpowiada na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Z drugiej natomiast oferuje wsparcie bezpośrednie w obszarach, w których wsparcie z poziomu krajowego jest uzasadnione obiektywnymi przesłankami.

❱❱ Po pierwsze wiek Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z oferty tego programu? Do uczestnictwa w projekcie zapraszane są osoby w wieku 18- 29 lat. Jeśli spełniasz to kryterium, to musisz pozostawać również bez pracy, a także być zarejestrowanym w PUP jako bezrobotny, który nie uczestniczy w kształceniu i szkoleniu. Słowem, musisz być osobą NEET, czyli mieścić się w przedziale wiekowym 15-29 lat. Konieczne jest spełnianie łącznie trzech warunków: musisz pozostawać bez zatrudnienia (być osobą bezrobotną lub bierną zawodowo), nie kształcić się (nie uczestniczyć w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym), a także nie szkolić się.

❱❱ Oferta dla Ciebie Jeśli spełniasz te kryteria, to możesz ubiegać się o jedno z 550 miejsc na płatnym, 6-miesięcznym stażu. Drugą z możliwości jest ubieganie się o przyznanie funduszy na podjęcie działalności gospodarczej. W sumie w ramach projektu zostanie rozdysponowane ponad 5,4 mln zł. Zarówno staże, jak i fundusze na założenie firmy uważane są przez młodych ludzi za pomocne rozwiązanie przy rozwoju zawodowym.

❱❱ Jak to zrobić? Najlepiej poprosić o pomoc pracowników powiatowego urzędu pracy. Bezpłatnie udzielą oni informacji na temat możliwości wsparcia, jakie możesz pozyskać, a przede wszystkim stwierdzą, czy spełniasz kryteria. Do Twojej dyspozycji są zatrudnieni tam doradcy klienta, którzy przygotują Indywidualny Plan Działania. Taki plan będzie zawierał propozycje dotyczące stażu, dotacji, czy szkolenia. Kolejnym etapem jest już wybór formy wsparcia, w którym także pomoże doradca klienta.

❱❱ Wniosek na start Przy staraniu się o fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wcale nie musisz zatrudniać wykwalifikowanej firmy. Możesz to zrobić sam. - Pobierz wniosek ze strony internetowej PUP lub przyjdź do siedziby powiatowego urzędu pracy. Wniosek wypełnisz sam. To, czego nie będziesz wiedział pomożemy CI uzupełnić. U nas złożysz też wypełniony dokument - zachęca Krzysztof Bolisęga. Oczywiście decyzja, czy uzyskasz wsparcie finansowe zapadnie zgodnie z kryteriami programu POWER.

❱❱ Rozmowa przed stażem Natomiast w przypadku ubiegania się o staż, udajesz się na rozmowę kwalifikacyjną do pracodawcy wskazanego przez Twojego doradcę klienta w powiatowym urzędzie pracy. Jeśli pracodawca zdecyduje się przyjąć Cię na staż, to wcześniej będzie musiał odwiedzić PUP, aby złożyć w nim odpowiedni wniosek. Taki wniosek pomogą mu również wypełnić pracownicy powiatowego urzędu pracy, a później rozpatrzą go w ciągu 30 dni. Pamiętaj, że PUP dokona wyboru kandydatów i skieruje osoby na staż zgodnie z kryteriami programu POWER.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy