Reklama

Fundusze na rewitalizację: Szansa na zmianę wizerunku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fundusze na rewitalizację: Szansa na zmianę wizerunku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Twój budynek ma szansę doczekać się remontu przy wsparciu Funduszy Europejskich. Sprawdź, czy spełnia kryteria, aby można było złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania

Jeśli jesteś mieszkańcem budynku we wspólnocie mieszkaniowej, spółdzielni lub tzw. towarzystwie budownictwa społecznego, to możesz starać się za pośrednictwem tych instytucji o Fundusze Europejskie. Pieniądze można pozyskać m. in. na remont, czy odnowę części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Nie ma możliwości pozyskiwania funduszy z tego programu na budowę nowych obiektów. Warto również wiedzieć, że projekty mogą dotyczyć prac wykonywanych jedynie w częściach wspólnych budynku (i istniejących w nim urządzeń). A to oznacza, że nie mogą służyć wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali. Za części wspólne uznaje się: ściany zewnętrzne, fundamenty, dach, strychy, korytarze, kominy, pralnie, suszarnie, przechowalnie wózków dziecięcych, instalacje centralnego ogrzewania, kanalizacyjne, czy elektryczne, ściany nośne, windy. Możliwa jest na przykład wymiana stolarki okiennej, przy kompleksowym remoncie elewacji budynku (jako element robót remontowych wykonywanych na elewacji), zaleceniu Konserwatora Zabytków lub termomodernizacji budynku jako poprawy efektywności energetycznej budynku. W tym wypadku wartość robót termomodernizacyjnych nie może przekraczać 49% wartości wydatków kwalifikowanych na pojedynczy budynek w projekcie.

Zrób pierwszy krok

Jak to zrobić, jakie kroki podjąć, aby starać się o pozyskanie pieniędzy? Najpierw musisz sprawdzić w urzędzie gminy lub miasta, w którym mieszkasz, czy posiada obowiązujący lokalny program rewitalizacji (LPR). Jeśli tak, to urzędnicy udostępnią Ci ten dokument i wskażą wyznaczony w nim obszar rewitalizacji. Możesz starać się o dofinansowanie, gdy Twój budynek jest objęty tym obszarem (o pozostałych warunkach, jakie musisz spełnić czytaj w ramce). Warunkiem koniecznym jest również to, aby zakres prac, który chciałbyś żeby został przeprowadzony znalazł się w programie na liście projektów, które są załącznikiem do LPR. Później pozostaje przygotować dokumentację na przewidziane prace i złożyć wniosek o dofinansowanie projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w terminie, gdy będzie prowadzony nabór. Jeśli gmina, w której mieszkasz, nie posiada obowiązującego programu rewitalizacji, a jest w trakcie jego opracowywania, to możesz wziąć czynny udział w procesie jego tworzenia. Pamiętaj, to Twoje prawo.

Trwa nabór

Gdy już będziemy wiedzieć, jakie działania są wpisane do LPR, to możemy zacząć przygotowywać swój wniosek o dofinansowanie. Zazwyczaj jego przygotowaniem i złożeniem zajmują się zarządcy wspólnoty mieszkaniowej, czy spółdzielni mieszkaniowej, do której należysz. Jeszcze do 30 listopada zainteresowani pozyskaniem funduszy na remont lub odnowę części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, mogą starać się o uzyskanie dofinansowania z działania 6.3 rewitalizacja zdegradowanych obszarów, poddziałanie 6.3.B. Kolejny konkurs rozpocznie się 15 listopada i potrwa do 22 lutego (z działania 6.3A i C). Do tego czasu wnioski mogą składać wnioskodawcy, którzy chcą pozyskać dofinansowanie na: remont, przebudowę, rozbudowę, adaptację oraz wyposażenie istniejących zdegradowanych budynków, obiektów, zagospodarowanie terenów i przestrzeni w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji społecznych, kulturalnych, gospodarczych, edukacyjnych lub rekreacyjnych. Oczywiście tylko tych ujętych w LPR.

Gdzie złożysz wniosek o dotację?

Zadania związane z naborem realizuje Departament Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego (ul. Mazowiecka 17, Wrocław). Natomiast w przypadku pozyskiwania funduszy z tzw. ZIT-u Aglomeracji Wałbrzyskiej wnioski należy składać w Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej (ul. Słowackiego 23A, Wałbrzych)

Czym jest rewitalizacja?

Rewitalizacja to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Jest realizowany poprzez działania wpisane do lokalnego programu rewitalizacji. Musi być w programie Wszystkie projekty planowane do realizacji muszą być ujęte w lokalnym programie rewitalizacji lub w dokumencie równorzędnym i umieszczone na wykazie pozytywnie zweryfikowanych programów rewitalizacji. Obszary rewitalizowane powinny być wyznaczane z uwzględnieniem kryteriów przestrzennych, ekonomicznych oraz społecznych odnoszących się do danej gminy lub miasta. Umieszczenie projektu, na który chcesz uzyskać wsparcie w lokalnym programie rewitalizacji jest warunkiem koniecznym, aby mógł on otrzymać wsparcie. Warunek ten będzie uznany za spełniony, jeśli projekt wraz z elementami, które go charakteryzują zostanie wpisany do programu rewitalizacji na tzw. listę A - zgodnie z wytycznymi programowymi IZ RPO WD, na której zostaną umieszczone projekty dotyczące rewitalizacji zdegradowanych obszarów.

Wszystkie pozytywnie zweryfikowane programy rewitalizacji dostępne są na www.rpo.dolnyslask.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy