Reklama lokalna
reklama
reklama

Gmina Nowa Ruda. Drogi wewnętrzne o mniejszym znaczeniu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Gmina Nowa Ruda. Drogi wewnętrzne o mniejszym znaczeniu? - Zdjęcie główne

foto Archiwum Redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPonad 60 tys. zł wydaje rocznie gmina Nowa Ruda na szutr i tłuczeń do utwardzania dróg lokalnych. Jakie to przynosi efekty? Mocno wątpliwe, o czym mieszkańcy przekonują się po każdej, większej ulewie. Stąd interpelacja radnej Katarzyny Majchrzak.
reklama

Gmina Nowa Ruda. Radna wystąpiła w imieniu mieszkańców Jugowa, których domy są położone przy drogach gminnych, wykonanych z materiałów nietrwałych, tj. szutru, tłucznia i kamienia, które uległy zniszczeniu w trakcie wrześniowej powodzi.

Czy nie ma technicznych możliwości, aby zapobiec takim zdarzeniom? Nie trzeba powodzi, wystarczą deszcze lub roztopy, a nawierzchnia nie nadaje się do użytku. W wielu miejscach potrzebne są przepusty odprowadzające wodę. Szczególnie na drogach 
prowadzących stromo pod górę - zauważyła radna. 

Spytała też o koszty remontów z użyciem takiego kruszywa oraz możliwość zastosowania innych metod i materiałów budowlanych, które są trwalsze od tłucznia i szutru. Bo te, w starciu z rwącym nurtem są błyskawicznie wypłukiwane przez wodę. 

reklama

Władze gminy odpowiadają

W imieniu władz gminy na interpelację radnej Katarzyny Majchrzak odpowiedziała wicewójt gminy Nowa Ruda, Anna Zawiślak. Jej zdaniem najskuteczniejszym sposobem zapobiegającym powstawaniu uszkodzeń dróg gminnych, powodowanych przez wodę opadową jest wykonanie ich generalnych przebudów z uwzględnieniem wykonania owych nawierzchni z betonu asfaltowego. 

Budowa trwałych nawierzchni z tego materiału jest jednak niezwykle kosztowna. Cena za jeden kilometr to 1 mln 200 tys. zł. Jak wiele innych w Polsce, gmina Nowa Ruda zmaga się z ograniczonymi środkami finansowymi, które musi przeznaczać na różne potrzeby i projekty. Mając na uwadze długość dróg gminnych oraz inne potrzeby inwestycyjne (szkoły, infrastruktura komunalna, bezpieczeństwo), nie jesteśmy obecnie w stanie realizować tak kosztownych projektów na szeroką skalę - wyjaśnia Zawiślak.

reklama

Z raportu o stanie gminy

Na terenie Gminy Nowa Ruda znajdują się 92 kilometry dróg gminnych i 40 kilometrów dróg wewnętrznych, stanowiących dojazdy do budynków. Stan techniczny większości z nich jest zadowalający, za sprawą inwestycji przeprowadzonych w ostatnich latach. 

W gorszym stanie technicznym są drogi wewnętrzne, które mają mniejsze znaczenie dla całej sieci dróg. Na koniec 2023 r. w urzędzie czekało na realizację 85 wniosków o wykonanie przebudowy/budowy dróg gminnych i wewnętrznych - dowiadujemy się z raportu o stanie gminy Nowa Ruda za rok 2023.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama