Reklama

Gmina Nowa Ruda. Mieszkańcy gminy chcą autobusu łączącego ich wsie z Nową Rudą

Opublikowano:
Autor:

Gmina Nowa Ruda. Mieszkańcy gminy chcą autobusu łączącego ich wsie z Nową Rudą - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy chcą autobusu łączącego ich wsie z miastem Nowa Ruda. To problem, który od lat nie został rozwiązany i wciąż wraca jak bumerang. Wójt autobusu finansować nie chce i szuka sposobu, aby opłacili go mieszkańcy, starosta kłodzki, albo dorzucił się do niego burmistrz Kiliński.

W październiku pisaliśmy o problemach mieszkańców Bartnicy i Świerków, którzy poszli do wójt z żądaniem puszczenia autobusu łączącego ich miejscowości z Nową Rudą. Wójt Adrianna Mierzejewska zaproponowała wówczas, żeby wsie same opłaciły transport. O przywrócenie autobusów na trasie Nowa Ruda - Włodowice - Sokolica - Krajanów - Dworki - Bartnica - Świerki - Ludwikowice Kł. - Sokolec - Nowa Ruda mieszkańcy walczą od lat. Dwa lata temu zebrali nawet podpisy w tej sprawie i przekazali je sołtysowi Świerków i jednocześnie radnemu Wacławowi Łukasiewiczowi. Chcieli, by wójt Mierzejewska zajęła się problemem komunikacyjnym wsi i zorganizowaniem łączności z miastem Nowa Ruda, co w ich ocenie jest obowiązkiem gminy.

 

Fundusz na autobusy?

- Urzędnicy zaproponowali, żebyśmy to zrobili z funduszu sołeckiego, ale to się odłoży w czasie, bo moglibyśmy to zrobić dopiero za trzy lata - twierdzi Bogusław Tabor, sołtys Bartnicy. - Teraz będziemy planowali fundusz sołecki na 2024 rok i dopiero w 2024 roku moglibyśmy coś takiego zrobić - dodaje.

Dlaczego gmina nie chce dofinansować kursów na trasie: Nowa Ruda - Włodowice - Sokolica - Krajanów - Dworki - Bartnica - Świerki - Ludwikowice Kł. - Sokolec - Nowa Ruda?  

- Organizacja przejazdów i ich finansowanie musi mieścić się w ramach prawnych - odpowiada sekretarz gminy Maria Wojcińska. - Z uwagi na fakt, że nie byłby to przejazd w obrębie tylko gminy wiejskiej (przystanek końcowy miałby znajdować się w gminie miejskiej Nowa Ruda) istnieją dwa rozwiązania - dodaje.

 

Nie zmuszą starosty

Pierwsze z tych rozwiązań to zorganizowanie przejazdów przez powiat.

- Jednak brak jest narzędzi ustawowych do "przymuszenia" powiatu kłodzkiego do zorganizowania takich kursów. Powiat kłodzki kilkukrotnie nie wyrażał zainteresowania uruchomieniem takich połączeń - przypomina Wojcińska.

Możliwe jest też podpisanie porozumienia międzygminnego z gminą miejską Nowa Ruda i wspólne partycypowanie w kosztach przewozów.

 - W październiku wójt gminy wystosowała zapytanie do burmistrza Nowej Rudy w sprawie zorganizowania międzygminnego transportu zbiorowego i partycypacji w kosztach tego przedsięwzięcia. W chwili obecnej sprawa jest procedowana - twierdzi sekretarz gminy Nowa Ruda.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy