Gmina Nowa Ruda. Chciałam podziękować wszystkim radnym za jednogłośne podjęcie uchwały, a tym samym sprawienie wielkiej radości mieszkańcom, ale też dzieciakom z Woliborza. Uważam, że wszyscy powinniśmy się z tego powodu cieszyć, bo wpływa to na rozwój miejscowości - powiedziała Adrianna Mierzejewska po przyjęciu uchwały w sprawie utworzenia szkoły publicznej w Woliborzu.
Wójtowa ma nadzieję, że placówka zadziała niczym magnes i w Woliborzu zaczną osiedlać się nowi mieszkańcy. Tym bardziej, że w wiosce powstaje właśnie prywatny żłobek. Na miejscu jest też przedszkole.
Tego chcą rodzice
Jak już informowaliśmy, na początku lipca grupa mieszkańców gminy i rodziców dzieci ze społecznej szkoły podstawowej w Woliborzu, zwróciła się do władz gminy o powołanie w jej miejsce placówki publicznej.
Rodzice skarżyli się na rosnące koszty kształcenia w niepublicznej placówce oraz pogarszającą się ofertę edukacyjną. Wytykano brak stałego składu kadry pedagogicznej, ciągłe zastępstwa i częste zmiany planu lekcji
- relacjonuje jeden z radnych.
Wszystko to zdaniem rodziców wpływało negatywnie na realizację podstawy programowej. Pod koniec sierpnia z delegacją rodziców z Woliborza i prezesa Fundacji Wspierania Aktywności Lokalnej „Fala”, która dotychczas prowadziła placówkę spotkali się radni, którzy pozytywnie zaopiniowali wniosek.
Dodatkowym argumentem jest planowana od roku termomodernizacja budynku, która zostanie wykonana w 2025 roku (zadanie dofinansowane jest w 80% ze źródeł zewnętrznych: 70% w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska, 10% środki krajowe, 20% budżet gminy) - pisze w uzasadnieniu projektu uchwały o utworzeniu szkoły podstawowej nr 55 w Woliborzu przewodnicząca rady, Bożena Sołek-Muzyka.
11 września uchwała została jednogłośnie przyjęta. Nowa placówka ruszy 1 września 2025 r.
Przedszkole w Jugowie
W nowym roku szkolnym zmieni się także dotychczasowa siedziba przedszkola samorządowego w Jugowie. Władze gminy zamierzają przenieść je z ulicy Głównej 131 do budynku szkolnego przy Głównej 105. Zmiana jest konieczna, żeby prawidłowo i bezpiecznie wykonywać zadania edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym.Teraz placówka mieści się w budynku, który nie spełnia takich warunków. Na skutek pęknięcia rury w podłodze, strop pierwszej kondygnacji został zalany, ponieważ był wykonany z drewna i musi zostać wymieniony. Wewnątrz budynek wymaga przeprowadzenia szeregu prac remontowych w celu usunięcia wielu uszkodzeń, między innymi wymiany 70% stropu, wykonania nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania. Na skutek lipcowej ulewy, powstały kolejne uszkodzenia. Wody gruntowe zalały salę na parterze - czytamy w pisanym przed 11 września br., uzasadnieniu projektu uchwały, przygotowanym przez przewodniczącą rady.
Konieczne przenosiny
Według urzędników kapitalny remont obecnej siedziby przedszkola będzie droższy, niż adaptacja pomieszczeń na parterze szkoły. Konkretnej kwota jednak nie podano.Przenosiny omawialiśmy podczas spotkań z rodzicami, którzy uważają przeprowadzkę za najlepsze rozwiązanie. W obiekcie po dawnym gimnazjum miejsca jest dużo, a dzieci coraz mniej. Przyrost naturalny spada, a szkoła w Woliborzu trochę dzieci zabierze. Miejsca dla przedszkola jest tam pod dostatkiem - mówiła Mierzejewska.
I tu z serią pytań zgłosił się radny Michał Groń. Dla mnie jest kluczowe, żeby dzieci były zaopiekowane w takich warunkach, które są zgodne z przepisami. W tym zakresie przeniesienie ich do budynku szkoły wydaje się zasadne. Kiedy jest ono planowane? - pytał Groń.
W tej chwili dzieci są w przedszkolu, a budynek nie jest wyłączony z eksploatacji. Gdybyśmy mieli przeprowadzić remont, musielibyśmy zdjąć cala podłogę oraz strop, powymieniać belki. To jest ogromny koszt - odpowiadała Izabela Słówek-Chorób, kierownik referatu oświaty i spraw społecznych Urzędu Gminy Nowa Ruda.
Tak poważny remont potrwa conajmniej dwa miesiące, w czasie których przedszkole musiałoby funkcjonować w innej lokalizacji. Po ewentualnym remoncie nadal będziemy mieć przedszkole w starym budynku, z wyjściami ewakuacyjnymi niespełniającymi współczesnych standardów - kontynuowała urzędniczka.
Warto zauważyć, że odpowiedź na pytanie radnego Gronia, kiedy przedszkole zostanie przeniesione do budynku szkolnego podczas tej sesji rady nie padła. Obiecywanego w jej trakcie kosztorysu prac związanych z adaptacją szkolnych pomieszczeń na potrzeby przedszkola również radnemu nie pokazano.
Miałem się z nim zapoznać po zakończonej sesji, ale tak się nie stało - informuje Michał Groń. No cóż, błogosławieni Ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.