Gmina Nowa Ruda. To radni powinni decydować o wydawaniu środków budżetowych i powinni to robić w sposób racjonalny i celowy.
Po co? Żeby mieli większy udział w tym, na jakie projekty są składane wnioski o dofinansowanie i decydowali o rozmiarach inwestycji, która będzie odpowiadać potrzebom mieszkańców.
Otrzymane dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych dotyczy bowiem, w większości przypadków, jedynie budowy obiektu, a nie jego utrzymanie i funkcjonowania w przyszłości - wskazuje Ryszard Czerewaty, były wicewójt gminy Nowa Ruda.
Brak konsultacji
Do tej pory to władze gminy zlecały wykonanie projektu na budowę np. żłobka, czy sali widowiskowo-sportowej nie konsultując z radnymi, czy takie duże obiekty są potrzebne.
Radnym natomiast pozostawało tylko do wyboru głosowanie czy są za czy przeciw. Jeśli byli za to w porządku, a jeśli przeciw to obrzucało ich się błotem, że są wrogami danej wsi. To nie jest takie zero jedynkowe. Można być przeciw, bo widzi się nieracjonalne wydawanie środków i mieć trochę wyobraźnie co się z tym będzie wiązało - wskazuje samorządowiec.
Nośność dróg
Wystarczy uważniej się rozejrzeć, żeby dostrzec zdewastowane place zabaw, otwarte strefy aktywności i boiska, z których niewiele osób korzysta, a gmina nie dba o nie, bo nie ma środków w budżecie.
To samo dzieje się z wyremontowanymi drogami, które wkrótce będą nadawały ponownie do remontu z powodu dopuszczania do ruchu pojazdów z tonażem przekraczającym nośność tych dróg, nieutrzymywania poboczy i rowów odwadniających - punktuje Czerewaty.
Pieniądze są nasze
Przykładów jest znacznie więcej. Gmina ochoczo wymienia na nowe sprawne jeszcze wozy strażackie, bo ktoś rozdawał czeki.
Ale to z naszych pieniędzy gmina je dofinansowywała i to my płacimy dużo większe pieniądze na ich ubezpieczenie, przeglądy i remonty. Można też przeznaczać środki budżetowe na szkolenia strażaków, którzy później nigdy nie wezmą udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych - dodaje samorządowiec.
Jego słowa potwierdzają dane statystyczne. Z informacji przekazanych przez KP PSP w Kłodzku, kupiony za ponad 800 tys zł nowoczesny wóz strażacki w służbie OSP Sokolec wyjechał do akcji w ubiegłym roku 27 razy. W tym do 5 pożarów i 16 miejscowych zagrożeń. OSP Czerwieńczyce - łącznie 8 zdarzeń, w tym 4 pożary i 4 miejscowe zagrożenia. OSP Nowa Wieś Kłodzka - łącznie 14 zdarzeń, w tym 2 pożary, 12 miejscowych zagrożeń.
Rola radnych
Radny powinien kontrolować działalność władz gminy, bo po to go wybraliśmy. To tylko przykłady jak z dużą rozwagą należy podchodzić do spraw związanych z budżetem gminy, który jest naszym budżetem. Im większą dyskusję będą radni toczyć na ten temat podczas komisji i sesji, tym lepsza będzie kondycja finansowa gminy i będzie można uniknąć przerzucenia kosztów błędnych decyzji na mieszkańców w formie podwyżek podatków i innych opłat lokalnych - podsumowuje Czerewaty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.