Gmina Radków. Pierwsza część spotkania poświęcona będzie inwestycjom w indywidualne systemy oczyszczania ścieków. W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, a dokładnie działania I.10.10 – „Infrastruktura na obszarach wiejskich”, przewidziano środki wspierające mieszkańców w budowie przydomowych oczyszczalni.
Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie modele oczyszczalni są dostępne na rynku, które rozwiązania najlepiej sprawdzają się na terenach o rzadkiej zabudowie oraz jak wygląda procedura ubiegania się o dofinansowanie. Dla chętnych będzie możliwość złożenia deklaracji przystąpienia do projektu jeszcze tego samego dnia.
Druga część spotkania skoncentruje się na programie „Czyste Powietrze” – jednak nie w formie, jaką znamy do tej pory. Od 31 marca 2025 r. program „Czyste Powietrze” działa na nowych zasadach, które mają zwiększyć efektywność inwestycji i wyeliminować nieuczciwe praktyki.
Najważniejsze zmiany to obowiązek wykonania audytu energetycznego przed rozpoczęciem prac oraz przedstawienia świadectwa charakterystyki energetycznej po ich zakończeniu. Wnioski można składać wyłącznie na urządzenia i materiały z oficjalnej listy ZUM. Wprowadzono także prefinansowanie – zaliczkę do 35% kosztów, wypłacaną bezpośrednio wykonawcy – oraz podwyższone limity dotacji w zależności od dochodów. Z programu wykluczono kotły gazowe i instalacje fotowoltaiczne, kierując wsparcie wyłącznie na niskoemisyjne źródła ciepła i termomodernizację. Wzmocniono też system kontroli oraz wprowadzono obowiązek ubezpieczenia OC dla wykonawców.
Dla kogo to spotkanie?
Dla każdego, kto planuje inwestycję w swój dom lub posesję, myśli o wymianie starego pieca, chciałby poprawić bilans energetyczny budynku albo zainwestować w oczyszczalnię. Dla każdego, kto chce oddychać czystym powietrzem, mieć mniejsze rachunki i żyć w zgodzie z naturą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.