reklama

Gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej apelujących o przesunięcie terminu zakazu używania kopciuchów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej apelujących o przesunięcie terminu zakazu używania kopciuchów - Zdjęcie główne

foto Archiwum Redakcji

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWójtowie, burmistrzowie i prezydenci Aglomeracji Wałbrzyskiej apelują do Marszałka Województwa Dolnośląskiego w sprawie prolongaty terminu zakazu użytkowania tzw. kopciuchów do lipca 2027 r.
reklama

Od poniedziałku, 1 lipca, w życie weszły zapisy uchwały antysmogowej dla województwa dolnośląskiego zakazujące stosowania pieców najgorszej jakości. 

Oznacza to, że od 11 dni obowiązuje zakaz użytkowania instalacji pozaklasowych, czyli instalacji na paliwo stałe, które nie spełniają minimum 3 klasy pod względem granicznych wartości emisji pyłu wg normy PN-EN 303-5:2012, określonego w uchwale Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z 30 listopada 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Ograniczenia i zakazy określone w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników pieców oraz kotłów i kominków o mocy do 1 MW na terenie naszego województwa w których następuje spalanie paliw stałych. Za nieprzestrzeganie uchwały grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Zdaniem zdecydowanej większości włodarzy miast na Dolnym Śląsku czas przewidziany w uchwale sejmiku na likwidację tzw. kopciuchów szczególnie w mieszkaniach komunalnych był/jest zbyt krótki. Tylko w Nowej Rudzie jest jeszcze kilka tysięcy tego typu palenisk, a gmin borykających się z tym problemem w województwie jest dużo więcej.

Petycja gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej

W czerwcu wójtowie, burmistrzowie i prezydenci 15 gmin z terenu powiatów: wałbrzyskiego, świdnickiego i kłodzkiego skupionych w Aglomeracji Wałbrzyskiej wystosowały do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Jerzego Pokoja petycje o prolongatę terminu zakazu użytkowania instalacji oddanych do eksploatacji przed 1 lipca 2018 r., niespełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3.

W petycji włodarze przypomnieli marszałkowi działaniach związanych z wymianą wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej w tym w Nowej Rudzie i gminie Nowa Ruda.
Przypomniano również marszałkowi, że każda z gmin bierze udział w projekcie mającym na celu likwidację wysokoemisyjnych stałopalnych źródeł ciepła, w tym między innymi programach "Czyste Powietrze" oraz "Ciepłe Mieszkanie" realizowane ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW. 

Niestety duża część naszego społeczeństwa boryka się z problemem ubóstwa energetycznego, przez który nie jest w stanie ponieść kosztów realizacji inwestycji. Program "Czyste Powietrze" zakłada możliwość prefinansowania, jednak jest on skierowany wyłącznie do właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej i tylko dla dofinansowania na poziomie podwyższonym i najwyższym. Natomiast program "Ciepłe Mieszkanie" nie przewiduje możliwości prefinansowania przed wykonaniem inwestycji, co stanowi istotną barierę w ubieganiu się o środki z tego projektu – czytamy w petycji.

Pomimo podejmowania szerokich działań mających na celu likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła mieszkańcy gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej nie są w stanie sprostać wymaganiom wynikającym z zapisów uchwały antysmogowej wprowadzającej od 1 lipca 2024 roku użytkowania tzw. kopciuchów.

Podsumowując włodarze gmin skupionych w Aglomeracji Wałbrzyskiej zwracaj się do marszałka o prolongatę terminu zakazu używania pieców najgorszej jakości do 1 lipca 2027 roku.

Na razie bez odpowiedzi

W rozmowie z portalem NowaRuda24 burmistrz Nowej Rudy przyznał, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast podpisani pod petycją nie otrzymali jeszcze odpowiedzi od pana marszałka, burmistrz nie chce też przewidywać jaka ona będzie. 

Pamiętajmy, że likwidacja wszystkich palenisk niespełniających wymagań nie jest procesem możliwym do zrealizowania w tak krótkim czasie przez mieszkańców Subregionu Wałbrzyskiego
– mówi Kiliński. 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama