reklama

Góry Stołowe. Katastrofa na Błędnych Skałach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Wikipedia

Góry Stołowe. Katastrofa na Błędnych Skałach  - Zdjęcie główne

Dziś mija dokładnie 100 lat od od obrywu skalnego na Błędnych Skałach | foto Fot. Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNajlepiej znane i udokumentowane zjawisko ekstremalne w Górach Stołowych. Co się wydarzyło w naszych górach?
reklama

Góry Stołowe. W nocy z 10 na 11 maja 1921 roku na Błędnych Skałach doszło do spektakularnej katastrofy naturalnej. Od północno - zachodniej części masywu Skalniaka oderwał się potężny blok skalny nazywany Sypací skála (w języku czeskim) - "sypiącą się skałą" oraz Überhängenden Stein (w języku niemieckim) - "przewieszoną skałą".

Uwolniony blok skalny toczył się około 40 m po stoku. Następnie runął 30 metrów w dół z progu skalnego i rozbił się na mniejsze fragmenty. Masa tego bloku mogła wynosić nawet 1 500 ton. Obryw i wędrówka sypiącej się skały spowodowały powalenie wielu drzew oraz przesunięcie mniejszych skał. Jest to najlepiej znane i udokumentowane zjawisko ekstremalne w Górach Stołowych. 

reklama

 

 

Jak powstały Błędne Skały?

 

Obszar Błędnych Skał ma powierzchnię ok. 22 ha. Obejmuje swoim zasięgiem zespół form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników. Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!

reklama

 

źródło: Park Nrodowy Gór Stołowych

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

 

 

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama