Reklama

Jak najszybciej dostać 500+?

Opublikowano:
Autor:

Jak najszybciej dostać 500+? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pytania i odpowiedzi

Kto i na kogo dostanie po 500 zł miesięcznie?

Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadziła w życie program „Ro- dzina 500 +”, w ramach którego rodzice będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1,2 tys. zł netto (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko), otrzymają je również na pierwsze lub jedyne dziecko. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Od kiedy i gdzie można składać wnioski? Wnioski będzie można składać od piątku, 1 kwietnia w zależności od miejsca zamieszkania. Mieszkańcy Nowej Rudy zrobią to w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie (ul. Kolejowa, centrum miasta). Natomiast mieszkańcy gminy Nowa Ruda będą mieli taką możliwość w budynku Agroregu w dzielnicy Słupiec (ul. Kłodzka), gdzie mieści się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Zaś mieszkańcy miasta i gminy Radków zrobią to w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawce Śr. (ul. Mickiewicza). Dodatkowo takie wnioski złożyć będzie można przez internet. E-wniosek o świadczenie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, platformy PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.


Czy jeśli rodzic spóźni się ze złożeniem wniosku dostanie wyrównanie?

Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy funkcjonowania programu (kwiecień, maj, czerwiec), to rodzice dostaną wyrównanie wstecz. W kolejnych miesiącach świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. I


Ile razy w roku należy składać wniosek?

Prawo do świadczenia będzie ustalane na okres od 1 kwietnia do września 2017 r. Kolejny okres zasiłkowy będzie trwać od 1 października 2017 r. do września 2018 r.


W jaki sposób będą wypłacane pieniądze?

Świadczenie wychowawcze będzie wypłacane w gotówce lub przelewem na konto w dniach wskazanych w decyzji. Jeśli zdecydujemy się na pobieranie pieniędzy gotówką, to mieszkańcy miasta i gminy Radków będą mogli robić to w kasie Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawce Śr. (ul. Mickiewicza). Mieszkańcy Nowej Rudy zrobią to w kasie MOPSu przy ul. Kolejowej w centrum Nowej Rudy.

Czy rodzice dzieci muszą być w związku małżeńskim, aby dostać pieniądze z programu?

Świadczenie otrzyma rodzina bez względu na stan cy- wilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. W przypadku rodziców rozwiedzionych świadczenie przysługiwać będzie temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu dziecko się znajduje.


Czy pracownicy MOPS-u będą sprawdzać w jaki sposób rodzice wydają pieniądze z programu 500 plus?

Ustawa zawiera możliwe do zastosowania w nadzwyczajnych sytuacjach, mechanizmy zapobiegające marnotrawieniu świadczeń lub zapobiegania wydatkowaniu świadczenia niezgodnie z jego przeznaczeniem. W przypadku sygnałów o marnotrawieniu świadczenia, u rodziny zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy, aby ustalić jak wygląda sytuacja w danej rodzinie. W przypadku stwierdzenia marnotrawienia Ośrodek świadczenie wychowawcze w całości lub w części przekazuje w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.


Czy są jakieś sankcje prawne, jeśli ktoś nieprawnie pobierzemy pieniądze?

Świadczenie wychowawcze pobrane na podstawie nieprawdziwych informacji staje się świadczeniem nie- należnie pobranym. Strona, która pobierała nienależne świadczenie wychowawcze zobowiązana jest do jego zwrotu wraz z należnymi odsetkami.


Czy jeśli mój mąż pracuje za granicą i pobiera na dzieci świadczenia o podobnym charakterze, to czy w Polsce też przysługują jemu pieniądze z programu 500 plus?


Program Rodzina 500 plus jest zgodny z dotychczasową, unijną praktyką koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ustawa przewiduje, że świadczenie nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze. Zawyjątkiem sytuacji, gdy przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy przewidują inaczej.


A jak mam dwoje dzieci?

Rodzina z dwojgiem dzieci spełniająca kryterium do- chodowe otrzyma miesięcznie 1 tys. zł. Jeśli dochody na osobę są wyższe niż 800 zł netto, to otrzyma 500 zł miesięcznie. I tak aż do ukończenia przez dziecko 18 lat.


Dostając 500+ stracę możliwość otrzymywania innych świadczeń dla rodziny?

Nie będzie to liczone do dochodu przy staraniu się o inne świadczenia z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, dodatków mieszkaniowych, stypendiów.


Nieznacznie przekroczyliśmy dochód. Czy mogę coś zrobić?

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie przewiduje mechanizmu pozwalającego na wypłatę świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, jeśli dochód w przeliczeniu na członka rodziny przekracza 800 zł lub 1,2 tys. zł brutto, jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.


Jak mamy ustalić dochód?

Obliczając jego wysokość, bierzemy pod uwagę roczne dochody rodziny i dzielimy je przez liczbę domowników na utrzymaniu oraz 12 miesięcy. Ale uwzględnia się przy tym też utratę i uzyskanie dochodu. O jego utracie mówimy przykładowo wtedy, gdyż członek rodziny nie osiąga już dochodu w wyniku rozwiązania umowy o pracę.


Z którego roku będą brane pod uwagę nasze dochody?

Rokiem kalendarzowym, który będzie brany pod uwagę przy ustaleniu prawa do świadczenia na pierwszy okres jego przyznawania, czyli od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r. będzie 2014 r.


A jakie dołączyć dokumenty?

Wykaz dokumentów, potwierdzających na przykład dochód, będzie zależał od indywidualnej sytuacji rodzinnej.

Pamiętajmy: ubiegając się o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko składamy tylko wniosek

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy