Reklama

Jakubowski nowym dyrektorem Parku Narodowego Gór Stołowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. użyczone

Jakubowski nowym dyrektorem Parku Narodowego Gór Stołowych - Zdjęcie główne

Nowym dyrektorem Parku Narodowego Gór Stołowych został jego dotychczasowy zastępca Bartłomiej Jakubowski | foto Fot. użyczone

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po ponad roku od ogłoszenia konkursu Minister Środowiska i Klimatu wreszcie się zdecydował. Nowym dyrektorem Parku Narodowego Gór Stołowych został jego dotychczasowy zastępca Bartłomiej Jakubowski. Jak widzi swoją pracę na tym stanowisku?

Park wreszcie ma dyrektora. Dlaczego chciał Pan nim być?

Tak. Jestem nim od końca września. Dlaczego chciałem być dyrektorem? Uważałem i uważam, że jest to piękny teren i chcę uczestniczyć w jego rozwoju.

Jak długo jest Pan związany z Parkiem Narodowym Gór Stołowych?

Od 18 roku życia, od kiedy uzyskałem uprawnienia przewodnika po Parku Narodowym Gór Stołowych. Od tego mój romans z parkiem się rozpoczął, później przerwany pracą w innych miejscach takich jak prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie udzielania pomocy rolnikom w pozyskiwaniu funduszy europejskich, a następnie pracą w Lasach Państwowych.

Jednak do Parku Pan wrócił i właśnie tu chce się Pan rozwijać zawodowo

Tak. Z tym miejscem byłem zawsze związany emocjonalnie jako mieszkaniec i naturalną koleją rzeczy było skorzystanie z możliwości pracy tutaj.

Jak Pan ocenia dotychczasowy rozwój tego miejsca?

Ciężko jest oceniać tak naprawdę siebie, bo uczestniczyłem w tych wszystkich pracach jako zastępca dyrektora. Uważam, że był to dobry okres, ale pandemia trochę wszystko zmieniła i zaczęła dominować w myśleniu na temat sposobu udostępniania parku i jego wewnętrznej organizacji. Proszę rozwinąć ten temat Zabrakło narzędzie informatycznych, bo na to co się stało nikt nie był przygotowany. Teraz wiemy jakie wyzwania przed nami stoją. Pojawiła się nowa forma pracy, praca hybrydowa zwana często też pracą zdalną, którą chcielibyśmy bardziej upowszechnić.

Dlaczego?

Ona odpowiada na życiowe potrzeby ludzi. Są sytuacje, w których ktoś musi opiekować się np. członkiem rodziny, a podczas 8-godzinnej pracy stacjonarnej w biurze jest to utrudnione. Z kolei praca zdalna daje możliwość pogodzenia tych obowiązków. Pogodzenia tego co zawodowe i rodzinne. Dzięki temu pracownik jest bardziej szczęśliwy i pracuje zdecydowanie lepiej.

Czyli chcecie na stałe wprowadzić system pracy hybrydowej?

Tak. Jestem za tym pomysłem, tylko wymaga to zorganizowania wszystkiego i narzędzi informatycznych. Pracujemy już nad tym, żeby wprowadzić elektroniczne zarządzanie dokumentacją. Następnie zostaną dołączone do tego systemu formularze elektroniczne, na zasadzie zakładki internetowej, żeby każdy mógł swoją sprawę załatwić online.

Jakie oprócz tego są Pana priorytety na najbliższe miesiące?

Musimy dokończyć rozpoczęte projekty związane z funduszami unijnymi. Musimy też już dziś zacząć przygotowywać się na kolejny sezon, bo jest potrzeba zmian w organizacji ruchu turystycznego. Jedną z nich jest wprowadzenie limitu wejść na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki, żeby turyści czerpali z odwiedzin przyjemność, a nie blokowali się nawzajem. Kolejnym wyzwaniem będzie Droga Stu Zakrętów. Potrzebne są nowe rozwiązania związane z organizacją ruchu, żeby turyści tu nie parkowali i zaczęli przestrzegać w związku z tym prawa.

Co GOPR-em? Możemy liczyć na lepszą niż w latach ubiegłych współpracę?

Ona już następuje. Podpisaliśmy porozumienie, na mocy którego GOPR zadeklarował się, że będzie nas wspierał w zakresie ochrony przyrody, a my z kolei deklarujemy, że będziemy wspierali GOPR w zakresie ratownictwa. Przekazaliśmy też do nieodpłatnego korzystania ratownikom dwa pokoje w naszym Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym. Przechowujemy ich sprzęt na czas remontu stacji w Zieleńcu. Będziemy też realizować wspólnie kilka projektów. Chcemy m.in. żeby Góry Stołowe były wyposażone w defibrylatory automatyczne. Będziemy robić wspólne akcje związane z czystością na Szczelińcu, bo niestety w szczelinach znajdujemy wiele pozostawionych śmieci, chcemy też uruchomić wspólne działanie informacyjne dla turystów, którzy często nie do końca wiedzą, jak powinni przygotować się do wycieczek w góry.

A finansowo będziecie wspierać ratowników?

Przygotowywane są rozwiązania organizacyjno-prawne umożliwiające finansowanie działań GOPR-u w ramach nowej ustawy o Parkach Narodowych.

A.Góralczyk

 

 Zajrzyj na naszy profil instagramowy. Tylko tam najciekawsze zdjecia i wyjątkowe filmy z Nowej Rudy i okolic:  https://www.instagram.com/nowaruda24/

 

Czytaj także:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy