Reklama

Jest drogo. Chcą zmian

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Jest drogo. Chcą zmian - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Drakońskie podwyżki za śmieci nie ominęły też gminy Nowa Ruda. Tu również za ich odbiór mieszkańcy płacą teraz jak za zboże. A i tak z budżetu gminy dodatkowo trzeba będzie w tym roku dopłacić do tego kolejne 673 tys. zł.

Od stycznia za odbiór śmieci segregowanych mieszkańcy płacą 32 zł miesięcznie od osoby. 64 zł zapłacą jeżeli śmieci segregować nie będą. Z kolei 169 zł rocznie zapłacą właściciele nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy lub inna nieruchomość wykorzystywana na cele rekeracyjno-wypoczynkowe, oczywiście jeżeli jej właściciele będą segregować śmieci. W przypadku braku segregacji kwota ta wzrośnie do 338 zł rocznie. To drastyczny wzrost cen. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku za za odbiór odpadów segregowanych płaciliśmy 18,50 zł, a niesegregowanych 29,30 zł. - Kwota za odbiór śmieci wynika z analizy zmian stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gdyby zastosować maksymalną dopuszczalną opłatę za gospodarowanie odpadami, tj. odpowiednio 33,50 zł zamiast 32 zł i proporcjonalnie pozostałe, to gmina za odbiór zmuszona byłaby dopłacić prawie 530 tys. zł. Wówczas prawie 145 tys. pozostałoby w budżecie (w porównaniu do obecnej sytuacji - przyp. red.). Gdyby natomiast stawka wyniosła 29 zł zamiast 32 zł, to budżet zostałby obciążony kwotą 961 tys. 500 zł. czyli ponad 288 tys. zł więcej niż w chwili obecnej - wylicza Diana Lisowska-Panek z Urzędu Gminy Nowa Ruda. Podwyżka okiem NUK -u Wzrost opłat spowodowany jest m.in. wzrostem opłaty środowiskowej. Ta w 2019 r. wynosiła 170 zł, a w roku 2020 aż 270 zł. Wzrósł też koszt zagospodarowania odpadów na Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) o ponad 30%, wzrosła płaca minimalna i wzrosły ceny materiałów niezbędnych do odbioru odpadów komunalnych. - Mówimy tu m.in. o wzroście cen paliwa, o większych kosztach amortyzacji pojazdów, energii i wynagrodzeń - przypomina urzędniczka. Chcą zmian Władze gminy poszukują alternatywnych rozwiązań, tak by stawki za odbiór odpadów komunalnych uległy obniżeniu. Mają nadzieję, że znajdzie się firma, która za mniejsze pieniądze niż Noworudzkie Usługi Komunalne wywozić im będzie odpady. - Zależy nam na tym, bo na chwilę obecną dopłacamy do wywozu śmieci ponad 673 tys. zł z budżetu gminy. Pracownicy urzędu robią po raz kolejny rozeznanie rynku, a w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg - zapowiada urzędniczka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy