Reklama

Jest kasa na piece

Opublikowano: czw, 13 paź 2016 16:00
Autor:

Jest kasa na piece  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć nie ma programu Kawka, to są inne możliwości pozyskiwania dotacji

Nie stać Ciebie na wymianę pieca węglowego? Jeśli będziesz chciał, możesz pozyskać na ten cel wsparcie. Zwłaszcza, gdy myślisz o wymianie węglowych instalacji grzewczych na bardziej proekologiczne. Mamy dla Ciebie konkretne rozwiązania.

W ostatnich tygodniach głośno było o wstrzymaniu realizacji programu KAWKA, a tym samym braku dofinansowania wymiany instalacji grzewczych w domach i mieszkaniach mieszkańców Nowej Rudy. O takie dofinansowanie starały się niedawno władze miasta z trzeciej części tego programu. Podobne wnioski – jeszcze w ubiegłym roku - na dofinansowanie wymiany pieców grzewczych złożyli w imieniu swoich mieszkańców również samorządowcy z Wrocławia, Legnicy i Dzierżoniowa.

Nie od dziś

Tymczasem program Kawka był realizowany nie od kilku miesięcy, ale od 2013 r. Jego przeprowadzaniem zajęły się wspólnie dwie instytucje: Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Na podstawie wyników badań w zakresie przekroczenia emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM2,5, benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 oraz emisji CO2 do programu kwalifikowało się w części pierwszej 13 miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Wnioski w konkursie złożyły i uzyskały dofinansowanie: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Szczano-Zdrój i Nowa Ruda - wymienia Zdzisław Rzewuski z WFOŚiGW we Wrocławiu. Miasto Nowa Ruda w ramach tego programu zmodernizowało kotłownię Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Szkolnej 3. Remont pochłonął 423 tys. zł, a 241 tys. zł to dotacja na ten cel z programu Kawka. - Efekt ekologiczny to redukcja emisji pyłu PM10 o 0,58 Mg/r, PM2,5 o 0,52 Mg/r oraz CO2 o 185,54 Mg/r. - informuje teraz Rzewuski.

Wymieniali piece

 

Natomiast z drugiej części programu Kawka mogło skorzystać 15 miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Wnioski złożyły i uzyskały dofinansowanie Wrocław i Świdnica. Nowa Ruda w tej części nie złożyła swojego wniosku. W obydwu przypadkach o fundusze mogły się ubiegać samorządy, które spełniały kryteria programu KAWKA, czyli na ich terenie zostały stwierdzone przekroczenia pyłów PM2,5, benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 oraz emisji CO2. Można było otrzymać do 90% kosztów kwalifikowanych.

Są możliwości

Ale wbrew pozorom wstrzymanie programu Kawka nie oznacza, że nie ma obecnie innych możliwości ubiegania się o dofinansowanie zmiany systemów grzewczych w naszych domach. - WFOŚiGW we Wrocławiu uprzejmie informuje, iż zgodnie z „Listą przedsięwzięć priorytetowych na rok 2016 i 2017” i obowiązującymi „Zasadami udzielania i umarzania pożyczek oraz trybem i zasadami udzielania i rozliczania dotacji”, istnieje możliwość dofinansowania na zadania związane m.in. z likwidacją niskiej emisji - przyznaje Rzewuski. - Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym - podkreśla urzędnik (więcej informacji na www.wfosigw.wroclaw.pl w zakładce Obsługa beneficjentów).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy