Reklama

Karol Głowa nowym właścicielem Zamku w Ratnie Dolnym

Opublikowano: śr, 3 lis 2021 17:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co nowy właściciel planuje zrobić w zamku w Rartnie Dolnym i kiedy zobaczymy pierwsze efekty?

Zamek w Ratnie Dolnym wraz z oficyną i parkiem został sprzedany. Za 650 tys. zł., kupił go Karol Głowa, prezes krakowskiej firmy Ensalta. Nowy właściciel przyznaje, że ten zamek to spełnienie jego marzeń i miejsce do spełnienia ambicji.

* Wejdź na naszy profilm na instagramie. Znajdziesz na nim wiele ciekawych zdjęć i filmów: https://www.instagram.com/nowaruda24/

Zamek w Ratnie choć miał właściciela z roku na rok popadał w coraz większą ruinę. Dotychczasowy właściciel zabytku, Edward P. zarządzał nim od 23 lat. Niestety nie robił tam nic. 30 kwietnia 2018 r., Sąd w Trzebnicy skazał go na 10 miesięcy pozbawienia wolności. Kara została zawieszona na 2-letni okres próby. Dodatkowo Sąd nakazał wypłacić 10 tys. zł., na rzecz Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody. Zgodnie z wyrokiem sądu Edward P. świadomie doprowadził do uszkodzenia zespołu zamkowego w Ratnie Dolnym. Poprzedni wyrok z 2014 roku orzekał karę grzywny w wysokości 2 tys. zł. Przez 6 lat bój o zabytek toczyła też wałbrzyska konserwator, która nałożyła na poprzedniego właściciela zamku dwie grzywny po 50 tys. zł celem przymuszenia go do wykonania wydanych nakazów remontowych. Wreszcie konserwator stracił cierpliwość i sięgnął po nietypowe narzędzie, aby ratować obiekt. Zgodnie z podpowiedzią prawnika złożył wniosek o upadłość spółki, bo okazało się, że ta nie posiada innego majątku i nie było z czego ściągnąć należności, które wynikały z grzywien. Zabytek czasowo przejął syndyk i ruszono z procedurą sprzedaży. Cenę nieruchomości wstępnie oszacowano na 450 tys. zł., i takie oferty, nie niższe mogli składać do Nadzorcy Sądowego chętni na zakup zabytku. Finalnie było ich trzech. Dwóch prywatnych inwestorów i gmina Radków. Licytacja odbyła się 19 października. Zamek w Ratnie Dolnym kupił Karol Głowa, prezes krakowskiej firmy Ensalta. Zapłacił za niego 650 tys. zł.

Rozmowa z Karolem Głową, nowym właścicielem zamku w Ratnie Dolnym:

Kupił Pan Zamek w Ratnie Dolnym. Jak to się stało, że zainteresował się Pan właśnie tym zabytkiem?

Zamek Ratno łączy w sobie wiele moich zainteresowań i pasji. Pierwszą z nich są właśnie zamki, drugą architektura renesansu, trzecią góry i Dolny Śląsk, kolejną zmienianie i kreowanie rzeczywistości wokół nas. Ten obiekt jest więc idealny, aby realizować pasje i zrobić coś wartościowego, aby wpisać się pozytywnie w historię.

Widział Pan już zamek – jaka była Pana reakcja na stan w jakim dziś znajduje się zabytek? Nie przeraził Pana?

Reakcja była bardzo pozytywna, można tam zrobić dużo ciekawych rzeczy. Moje pierwsze spotkanie z zamkiem odbyło się w towarzystwie znanego w Kotlinie Kłodzkiej konstruktora i inspektora nadzoru budowlanego. Po jego pozytywnej opinii nie bałem się stanu technicznego. Po wcześniejszych doświadczeniach ze współpracy z konserwatorem zabytków wiedziałem, że mogę liczyć na wsparcie specjalistów w tej dziedzinie. Rozmowa z burmistrzem Radkowa dodatkowo utwierdziła mnie w przekonaniu, że misja odbudowy zamku jest ważna dla całej lokalnej społeczności i nie będę w niej sam, a wręcz przeciwnie, że mogę liczyć na pomoc wszystkich. Moją pierwszą myślą było - ten zamek i miejsce to spełnienie moim marzeń i miejsce do spełnienia ambicji, aby zrobić coś ważnego.

Ma Pan już doświadczenie z zabytkami, bo i takie są Pana własnością. Co wcześniej kupił Pan na Dolnym Śląsku?

Jestem właścicielem gorzelni w Gorzanowie oraz od tego roku magazynowców Twierdzy Kłodzko. To doświadczenie z zabytkami pomoże w przywracaniu zamkowi w Ratnie jego dawnego blasku? W gorzelni przeszedłem już pełny cykl życia projektu – od koncepcji po uzgodnienia, projekty, decyzje, pozwolenia, zdobywanie dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po wybór ekip, prowadzenie prac i najważniejsze odbiory konserwatorskie. Te doświadczenia pomogą mi działać sprawnie i uniknąć wielu błędów, choć pewnie nie wszystkich.

I chyba jedno z najważniejszych pytań – jak zmieni się zabytek? Co w nim powstanie? Jaki ma Pan pomysł na zamek?

W zamku powstanie centrum edukacji ekologicznej. Będziemy prezentować konkretne przykłady osób prywatnych i firm jak żyć, pracować i robić biznes przynosząc korzyści lub przynajmniej nie szkodzić środowisku naturalnemu i jednocześnie odnosić z tego korzyści. Oprócz inspirujących przykładów będą organizowane szkolenia, warsztaty i seminaria z udziałem biznesu, pasjonatów oraz naukowców dla wszystkich grup społecznych. Będzie to połączenie parku nauki i miejsca do odpoczynku w tematyce proekologicznej. Park zamku będzie dostępny już wiosną na szkolne i rodzinne pikniki. Zimą poddamy go zabiegom czyszczenia i porządkowania tak, aby wiosną mogły w nim gościć dzieci z okolicznych szkół oraz rodziny. Latem udostępnimy odwiedzającym kawiarnię w budynku oficyny, zlokalizowanym po prawej stronie zamku.

Zamek jest zabytkiem – remont właściwie już jego ruin będzie trudny?

Remont z wielu względów będzie bardzo trudny. Jest to spowodowane m.in. jego posadowieniem na skarpie, imponującym rozmiarom oraz klasie zabytku, która będzie wymuszać najlepsze i najdroższe rozwiązania i materiały. Ruiny zamku i otaczający je park to jedno. Ale do zamku kiedyś przynależał również folwark i zabudowania wokół niego, które dziś są w rękach prywatnych.

Myśli Pan o tym, żeby w przyszłości je odkupić i by wróciły do zamku?

Zakup folwarku jest ważnym krokiem do przywrócenia funkcjonalności obiektu. Niebawem planuję kontakt z osobami zarządzającymi spółką będącą właścicielem folwarku.

Anna Nowakowska-Ciuchera, wałbrzyska konserwator o sukcesie sprzedaży zabytku:

Z nowym właścicielem już współpracowaliśmy na etapie remontu jednego obiektu plus na etapie projektowym remontu dwóch innych zabytków, które kupił niedawno. Współpraca układa się bardzo dobrze. Jest stały kontakt, obiekty są remontowane, więc jest to sprawny inwestor. W przypadku Ratna same prace podstawowe, zabezpieczające, inwentaryzacja, wykonanie projektów zakończą się najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Później przyjdzie czas na prace remontowe. Myślę, że jak realne ich efekty zobaczymy za 2-3 lata to będzie to bardzo satysfakcjonujące.

 

Czytaj także:

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy