Reklama

Komuniści w odstawkę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Komuniści w odstawkę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli senatorom uda się zrealizować swój pomysł, to mieszkańcy ulic Waryńskiego, a nawet os. XXX-lecia w dzielnicy Słupiec będą musieli przygotować się na zmianę swoich dokumentów

Z planów polskich miejscowości m. in. Nowej Rudy  mają zniknąć nazwy ulic przypominające o komunistycznych patronach i datach związanych z poprzednim systemem. Taką próbę podejmują teraz senatorowie przypominający, że do dzisiaj są ulice Karola Świerczewskiego, czy osiedle 40-lecia PRL. Tym samym będzie to już trzecia próba usunięcia przez Senat resztek komunistycznych reliktów. Wiele prób Wszystko zaczęło się w 2009 r. od petycji w tej sprawie radnych z Jastrzębia-Zdroju. Za pierwszym razem senatorowie nie zdążyli doprowadzić prac do końca, bo skończyła się kadencja. W kolejnej szło im lepiej, bo już w sierpniu 2013 r. projekt został skierowany do pierwszego czytania w sejmowych komisjach. Tam przepadł jednak bez wieści. Tym razem obecni senatorowie zapowiadają sprawę doprowadzić do końca. Komunistyczny powiat Jan Bednarczyk Burmistrz miasta i gminy Radków: Nic jeszcze nie wiem o wprowadzeniu takiej ustawy, dlatego nie chcę komentować tego pomysłu. Obecnie nie planuję niczego zmieniać. Zwłaszcza, że to radni na mój wniosek nadają nazwy ulicom. Istniało zapewne wiele nazw ulic w Wambierzycach, Ścinawce Śr., czy Radkowie, które brzmiały komunistycznie. Nie jestem w stanie wymienić ich wszystkich. Ale oprócz zmieniania nazw powinno się też pozabierać komunistyczne dyplomy. Okazuje się, że w powiecie kłodzkim są miasta, w których wciąż patronami ulic są osoby związane z komunistyczną Polską. Karol Świerczewski jest patronem ulic w Bystrzycy Kł. i Dusznikach-Zdroju. W Bystrzycy Kł. jest jeszcze ul. Juliana Leńskiego, o usunięcie której już w 2009 r. apelował ówczesny szef IPN-u, Janusz Kurtyka. Wtedy bystrzyccy samorządowcy przeprowadzili konsultacje z mieszkańcami ulic. Zdecydowana większość nie chciała nawet słyszeć o zmianach nazwy, bo musieliby za to zapłacić i to wcale nie mało (chodziło o koszty wymiany dokumentów i wpisów w księgach wieczystych). Aż 176 ankietowanych sprzeciwiło się zmianom. Tylko 6 było za.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy