Reklama

Koronawirus: Domowa oraz darmowa opieka medyczna. Dla kogo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Materiały z Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus: Domowa oraz darmowa opieka medyczna. Dla kogo? - Zdjęcie główne

Koronawirus: rząd wprowadza program domowej opieki medycznej. Komu się należy? | foto Fot. Materiały z Ministerstwa Zdrowia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koronawirus nie odpuszcza. Pacjenci, którzy przechodzą koronawirusa w domu też potrzebują opieki medycznej. Rząd wprowadził system Domowej Opieki Medycznej. Kto może skorzystać z programu? Sprawdź, co musisz zrobić.

Koronawirus daje się we znaki nie tylko tym, którzy leżą w szpitalu. Wiele tysięcy osób przechodzi chorobę w domowym zaciszu. Oni także potrzebują stałej opieki medycznej w razie pogorszenia stanu zdrowia. Te osoby mogą zgłosić się do programu Domowej Opieki Medycznej. 

 

Co to jest?

Program Domowej Opieki Medycznej to system zdalnego monitorowania pacjentów z koronawirusem. W ramach tego programu każda osoba, która choruje na koronawirus może otrzymać za darmo pulsoksymetr. Jest to urządzenie do badania saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem. Pulsoksymetr ma być połączony z aplikacją w telefonie i w razie nagłego pogorszenia parametrów pomiaru, do pacjenta zostanie automatycznie wezwana karetka pogotowia. Osoba objęta Domową Opieką Medyczną jest pod obserwacją medyczną 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. W przypadku koronawirusa pomiary są szczególnie ważne. Zakażony może mieć dobre smaopoczucie nawet w przypadku niskiej saturacji. Niekiedy po dotarciu do szpitala pacjent ma już rozległe zmiany w płucach. 

 

Kto może się zgłosić?

Programem są automatycznie objęte wszystkie osoby powyżej 55 roku życia, które mają dodatni wynik na koronawirusa. Jednak nie tylko dla nich zarezerwowana jest opieka. Mogą zgłosić się także osoby młodsze. Należy wypełnić formularz PulsoCare, który znajduje się na stronie ministerstwa zdrowia. Można także zgłosić się do programu poprzez lekarza rodzinnego, jednak tylko w przypadku, kiedy lekarz ten jest zarejestrowany w programie Domowej Opieki Medycznej. Wówczas, lekarz pierwszego kontaktu może zdecydować o zakwalifikowaniu pacjenta do telemonitoringu. Również każda osoba która posiada własny pulsoksymetr może dołączyć do programu. Musi wtedy zadzwonić pod numer 800 190 590. 

 

Co dalej?

Jeżeli chory na koronawirusa zakwalifikuje się do Domowej Opieki Medycznej, zostanie o tym powiadomiony w wiadomości SMS. Otrzyma w niej między innymi dane do logowania w systemie. Pulsoksymetr zostanie doręczony przez listonosza Poczty Polskiej. Po otrzymaniu urządzenia, należy zarejestrować się na stronie internetowej aplikacji PulsoCare, lub bezpośrednio w aplikacji. Pulsoksymetr będzie zbierał pomiary saturacji, tętna oraz temperatury i przekazywał je do systemu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy