Koronawirus: Trwają szczepienia pracowników służb medycznych. Następną grupą mają być nauczyciele. Co z powikłaniami po szczepieniach, jeśli takie się pojawią?
Kogo szczepią?
Od 27 grudnia trwają szczepienia w całej Polsce. W pierwszej kolejności szczepionki trafiły do pielęgniarek, lekarzy, farmaceutów, pracowników administracyjnych szpitali i sanepidów, DPS-ów oraz MOPS-ów. Następni w kolejce do szczepień są nauczyciele, służby mundurowe i seniorzy. Zapisy na kolejne szczepionki, w tym osób spoza grup priorytetowych, mają zacząć się w połowie stycznia. Jak to bywa przy szczepieniach, pojawiły się także obawy, co do ich skutków. Czy faktycznie jest się czego bać?
Koronawirus - odszkodowania
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada, że w drodze ustawy powstanie specjalny fundusz odszkodowań. Do Polski mają przyjechać kolejne warianty szczepionek. Do tej pory są dostępne dwie - firmy Pfizer i BioNTech. Chętni na szczepionkę będą mogli sami wybrać jej rodzaj. Obywatele mają zostać zabezpieczeni przed złymi skutkami preparatów. - Ale w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej. Są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć - mówi Müller. Przedstawiciele rządu twierdzą, że fundusz ma rozwiać wątpliwości co do szczepień i zabezpieczyć obywateli finansowo. Do końca stycznia do Polski ma trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Póki co, nie wiadomo jakie będą wysokości odszkodowań i na jakich zasadach dokładnie będą przyznawane.
Jak wygląda szczepienie?
Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko koronawirusowi, rozpocznie się prawdopodobnie już w połowie stycznia 2021 r. Władze zapowiadają, że cała procedura ma być prosta i bezpieczna. Szczepienia będą realizowane w przychodniach, szpitalach, szpitalach rezerwowych oraz u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Punkty szczepień uruchomiono także w każdej gminie.
Etapy szczepienia
1. Rejestracja – online przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta
2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza
3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu
4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji
Natalia Kołodziej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.