Reklama

Kudowa-Zdrój: Godzina W - zapłonęły race

Opublikowano: pon, 2 sie 2021 10:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kudowa-Zdrój: Wczoraj, punktualnie o godz. 17:00, we wszystkich polskich miastach zawyły syreny. Strażacy z OSP wykonali symboliczny gest.

Kudowa-Zdrój. Strażacy ochotnicy z Kudowy-Zdroju postanowili wyjątkowo uczcić 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17:00 miasto na chwilę się zatrzymało, a na skrzyżowaniu ulicy Zdrojowej z Aleją Jana Pawła II symbolicznie odpalono race, aby oddać cześć bohaterom.

 

Walczyli, bo chcieli wolności

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie.

W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944. Podczas dwumiesięcznych walk zginęło ponad 16 tys. żołnierzy oraz blisko 200 tys. mieszkańców Warszawy. 

Zdania na temat słuszności wybuchu powstania do dziś są podzielone. Podczas wczorajszych rocznicowych uroczystości w Warszawie, jeden z powstańców powiedział, że nie należy oceniać ich działań jako klęski, ponieważ kiedy masz przed sobą perspektywę śmierci, chcesz walczyć do końca.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy