Kim był Kazimierz Jacukowicz?
To urodzony w 1924 r. w Łojkowie inżynier komunikacji, specjalista w zakresie ruchu kolejowego. W latach 1940-1941 robotnik, zwrotniczy na stacji kolejowej. Od 1941 do 1944 r. robotnik w nadleśnictwie. Od 1944 do 1946 r. dyżurny ruchu w kolejach radzieckich - w miejscowości Parafianowo na Białorusi. W 1946 r. powrócił do Polski i został dyżurnym ruchu na stacji PKP Ludwikowice Kłodzkie.W 1947 r. ukończył Gimnazjum Ogólnokształcące dla Pracujących w Nowej Rudzie. Od 1949 do 1954 r. członek ZMP. W 1950 r. ukończył Studium Przygotowawcze do Szkół Wyższych w Toruniu i wstąpił na Wydział Komunikacji Politechniki Warszawskiej (tytuł inżyniera uzyskał w 1954 r., a w1956 r. magisterium ze specjalizacją drogi żelazne).
Po studiach, w1954 r. rozpoczął pracę w Dziale Stacji i Węzłów Centralnego Biura Studiów i Projektów Kolejowych w Warszawie, gdzie był m.in. generalnym projektantem Węzła Śląskiego. Od 1963 do 1967 r. był wicedyrektorem Centralnego Zarządu Utrzymania Ruchu Kolejowego w Ministerstwie Komunikacji w Warszawie. W latach 1967-1969 dyrektor Centralnego Zarządu Utrzymania Kolei w Ministerstwie Komunikacji w Warszawie.
Budowniczy kolei polskich
- mówi o bracie pan Leon.
Za swoją pracę na rzecz kolejnictwa Kazimierz Jacukowicz uzyskał wiele odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski czy Złotą Odznakę za zasługi dla Warszawy. Zmarł w 2010 r., został pochowany na Powązkach.
A kim jest Leon Jacukowicz?
To magister sztuki, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, kompozytor, tekściarz, autor podręczników muzycznych i śpiewników, animator kultury, właściciel Agencji Artystycznej Słoneczne Rytmy, odznaczony przewodnik turystyczny. Prowadzi agroturystykę w Ludwikowicach Kłodzkich i zakochany jest w tych rejonach.Tworzy piosenki m.in. o Górach Sowich. Jako 16-latek wyreżyserował koncert dla dzieci. Grał amatorsko na harmonii. Choć w liceum odradzano mu uczęszczanie do szkoły muzycznej, on zawziął się i edukował się muzycznie. W swoim życiu dał wiele koncertów w kraju i za granicą, m.in. w USA, Czechach, ZSRR. Wydał 10 płyt.
Teraz skomponował muzykę i napisał słowa do 11 piosenek do kolejnej płyty "Kłodzkie echa", nagranej ze swoim zespołem "Słoneczne Rytmy". Kompozycje poświęcone są urokom ziemi kłodzkiej i dołączony do niej będzie śpiewnik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.