Reklama

Miasto popłynie na miliony?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: foto: pixabay.com

Miasto popłynie na miliony? - Zdjęcie główne

foto foto: pixabay.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ząbkowice Śląskie przegrały milionowy proces z jednym z niepublicznych przedszkoli, bo latami urzędnicy nie wypłacali pełnych dotacji należnych na dzieci. Czy w Nowej Rudzie będzie podobnie? Jeden pozew do sądu już trafił.

Urzędnicy i burmistrz Nowej Rudy zbyt wylewni w odpowiedziach dotyczących tej sprawy nie są. Potwierdzają jednak, że jedno z naszych przedszkoli skierowało sprawę do sądu. - W związku z wystąpieniem jednego z niepublicznych przedszkoli, kwestionującego wysokość przyznanych dotacji, są one (dotacje - przyp. red.) przedmiotem postępowania sądowego - potwierdza nasze ustalenia Krzysztof Czajka, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie. Przez 5 lat W latach 2011-2015 Ząbkowice Śl. miały zaniżać dotacje dla działających na terenie miasta przedszkoli. W praktyce samorządowcy nie wypłacali 75%, jak przewidywała ustawa. Nie wypłacali też dotacji na dzieci, które miały dwa i pół roku. Płacili tylko za dzieci, które w danym miesiącu kończyły trzy lata. Według wówczas obowiązującej ustawy dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługiwały na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 proc. ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Podobnie miało być u nas. Nic więc dziwnego, że w Nowej Rudzie jedno z przedszkoli już walczy o należne mu pieniądze. Inni wiedzą, ale do sądu jeszcze władz miasta nie podali. - Tę wiedzę każdy posiada, a co z nią zrobią poszczególne placówki, nie wiem. Czy my będziemy to egzekwować, jeszcze nie wiemy. Na dzień dzisiejszy nie, ale co będzie w najbliższym czasie, to zobaczymy - mówi nam Bożena Wilk, dyrektor Akademii Młodego Artysty. - My jako punkt przedszkolny otrzymujemy 40% kwoty innych przedszkoli. Kwota, która była błędnie naliczana dotyczyła lat poprzednich, bo teraz wszystko naliczane jest poprawnie - zaznacza dyrektorka. Ile dla przedszkoli? Obecnie przedszkola co miesiąc dostają dotacje na podstawie informacji o faktycznej liczbie uczniów, jaka do nich uczęszczała w danym miesiącu. I to nie mało, bo w niepublicznym przedszkolu Sióstr Salezjanek jest 100 dzieci, w Krainie Malucha 75. Do punktu przedszkolnego Mali Odkrywcy uczęszcza 44 dzieci, a 25 do Akademii Młodego Artysty. - Dla przedszkoli niepublicznych wypłacamy 725,97 zł za każde dziecko, a dla niepublicznego punktu przedszkolnego po 387,19 zł za każde dziecko - przypomina Krzysztof Czajka z noworudzkiego magistratu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy