Reklama

Miasto wolne od dopalaczy?

Opublikowano: czw, 27 cze 2019 00:00
Autor: | Zdjęcie: foto ilustracyjne: pixabay.com

Miasto wolne od dopalaczy? - Zdjęcie główne

foto foto ilustracyjne: pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Problem dopalaczy na naszym terenie zanikł. Noworudzcy mundurowi przyznają, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nie prowadzili żadnych spraw związanych z dopalaczami.

To jednak tylko stwierdzenia policjantów i efekt zmiany przepisów. Część dopalaczy zaczęto bowiem zaliczać do narkotyków. - Nadzór nad środkami zastępczymi popularnie nazywanymi dopalaczami cały czas jest w gestii inspekcji sanitarnej. Po prostu teraz nie rejestrujemy przypadków znalezienia, czy zabezpieczenia dopalaczy u ludzi, dlatego, że od 2015 r., część tych środków zastępczych stała się narkotykami - przyznaje Elżbieta Sobera, kierownik oddziału nadzoru sanitarnego kłodzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wówczas pojawiła się zmiana w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Została stworzona lista, na którą przeniesiono dopalacze, które teraz są klasyfikowane jako narkotyki. - Teraz posiadanie środka zastępczego jest już karalne. Kiedyś nie było to zabronione i tylko w przypadkach wprowadzania do obrotu lub wytwarzania osoba, która je posiadała podlegała karze. Jeżeli policja zabezpieczyła taki środek zastępczy, przekazywano go nam i my robiliśmy dochodzenie. Czy dana osoba, która go posiadała miała go dla siebie czy np. go sprzedawała drugiej osobie - wspomina Sobera. Najpierw policja potem inspekcja Jeżeli na terenie powiatu kłodzkiego policja zabezpieczy dopalacze, to wówczas trafiają one do inspekcji sanitarnej. Jednak od 2018 r. do kłodzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej nie trafiło nic. Inspektorzy podkreślają, że nie mają też zgłoszeń od lekarzy, którzy mają obowiązek zgłaszać inspektorom przypadki zatruć dopalaczami. Biorą, handlują, uprawiają Nie ma problemu z dopalaczami, ale jest problem z narkotykami. W kwestii tych przestępstw nasi mundurowi na brak pracy narzekać nie mogą. Tylko w ubiegłym roku zatrzymano 25 sprawców, którym łącznie przedstawiono 21 zarzutów za posiadanie narkotyków, 3 zarzuty za udzielanie lub nakłanianie do użycia narkotyków, 3 zarzuty za uprawę maku, konopi innych niż włókniste lub krzewów koki. - Zabezpieczone narkotyki w tych sprawach to marihuana, amfetamina oraz krzaki konopi innych niż włókniste - wymienia Wioletta Martuszewska z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku. - Zatrzymania miały miejsce na terenie miasta i gminy Nowa Ruda, jak i miasta i gminy Radków. Sprawcy byli w wieku od 18 do 40 lat - dodaje policjantka. Natomiast w tym roku na terenie działania Komisariatu Policji w Nowej Rudzie zatrzymano 10 sprawców, którym przedstawiono 6 zarzutów za posiadanie narkotyków, trzy zarzuty za niezgodny z prawem obrót środkami odurzającymi, jeden za uprawę maku, konopi innych niż włókniste, lub krzewów koki. 3 zarzuty za udzielanie lub nakłanianie do użycia narkotyków. - Zatrzymania w tych sprawach miały miejsce na terenie miasta i gminy Nowa Ruda. Sprawcy byli w wieku od 20 do 38 lat. W sprawach zabezpieczono narkotyki w postaci marihuany oraz amfetaminy - wylicza Martuszewska.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy