Reklama

Minister Klimatu i Środowiska przyjechał do Nowej Rudy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Urząd Gminy Nowa Ruda

Minister Klimatu i Środowiska przyjechał do Nowej Rudy - Zdjęcie główne

Program wymiany źródeł ciepła w budynkach wielolokalowych | foto Fot. Urząd Gminy Nowa Ruda

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pilotażowy program wymiany źródeł ciepła w budynkach wielolokalowych ruszy jesienią. Kto będzie mógł z niego skorzystać?

W Urzędzie Gminy Nowa Ruda odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtyki dotycząca programu pilotażowego termomodernizacji budynków wielolokalowych na Dolnym Śląsku. - Planowany pilotaż to kolejne działanie zaproponowane przez resort klimatu i środowiska, którego celem jest rozwiązanie problemu smogu w Polsce poprzez wymianę tzw. kopciuchów. Tym razem jednak wsparciem chcemy objąć budynki wielorodzinne, ponieważ nadal wiele z nich ogrzewanych jest przestarzałymi źródłami ciepła. Poprawa ich efektywności energetycznej to wymierne oszczędności finansowe, ale przede wszystkim lepsza jakość powietrza – powiedział Minister.

Co to za program?

Pilotażowy program wymiany źródeł ciepła w budynkach wielolokalowych realizowany jest w województwie dolnośląskim. NFOŚ przeznacza na ten cel 15 mln zł. Program ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków. Program rozpocznie się jesienią tego roku. Dotacje w przedziale od 40 tys. zł do 290 tys. zł dotyczyć będą wymiany źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda oraz inwestycji z zakresu wymiany stolarki okiennej/drzwiowej lub montażu wentylacji. Dotacja przeznaczona może być również na modernizację instalacji CO i CWU, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, mikroinstalację fotowoltaiczną, dokumentację projektową, audyt energetyczny i ekspertyzy.

- W województwie dolnośląskim podejmujemy działania dla czystego powietrza przez wsparcie wymiany tzw. kopciuchów w budynkach liczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych. Przeznaczamy na to 15 mln zł w formie bezzwrotnych dotacji. Pozwoli to na modernizację co najmniej 60 wielorodzinnych budynków mieszkalnych i 300 lokalów mieszkalnych oraz wymianę 720 sztuk nieefektywnych źródeł ciepła. Wszystkie te działania mają na celu poprawę efektywności energetycznej – wyjaśnił prezes NFOŚiGW prof. Maciej Chorowski.

 źródło: NFOŚiGW

 

Przeczytaj także:

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy