Reklama

Ministerialna kasa płynie do kaplicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ministerialna kasa płynie do kaplicy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z Martinem Sobczykiem z Zamku Sarny rozmawiamy o kolejnej dotacji, jaką udało się pozyskać na remont zabytkowej kaplicy.

Jakiej wysokości dotacja została przyznana na remonty w tym roku?

Minister przyznał nam na ten rok 320 tys. zł. Do tego dojdzie nasz wkład własny w wysokości ok. 100 tys. zł oraz musimy pokryć cały VAT, a to kolejne 100 tys. zł. Nie jest to więc prezent, raczej zobowiązanie. Ale cieszymy się z tego. Dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się do tej pory wykonać ogrom bardzo trudnych prac. Wszystkie dotowane przez ministerstwo zakresy remontowe - do tej pory na łączną kwotę prawie 2 mln zł - są nienastawione na zysk, tak jak odbudowa konstrukcji i dachu zamku. Bez MKiDN nie bylibyśmy w stanie uratować najcenniejszych elementów naszego zabytkowego założenia.

 

Kiedy ruszyły pierwsze prace remontowe kaplicy i co do tej pory udało się zrobić?

Po kilku latach bezskutecznych starań o całościowe dotacje unijne postanowiliśmy poprosić bezpośrednio MKiDN o wsparcie. Zadziałało - we wnioskach na 2021 r. w ocenie merytorycznej byliśmy na szóstym miejscu w kraju na ponad 600 wniosków. Zaczęliśmy od wymiany starego pokrycia dachowego na nowe. W trakcie 2021 r. wzmocniliśmy dach, który teraz ma szansę przetrwać ok. 100 lat bez większej interwencji.

Kaplica w Sarnach istnieje już 284 lata. Jej fundator, Franciszek Antoni hrabia Götzen, który też wybudował w tym samym czasie wambierzycką bazylikę, w akcie fundacyjnym sarneńskiej kaplicy instruował swoich następców, a więc też nas, abyśmy tę świątynię "w dobrym stanie zachowali" po wsze czasy. Ten testament hrabiego traktujemy jako szczególne zobowiązanie.

 

Jaki jest plan remontowy na ten rok. Co będzie w kaplicy remontowane?

W tym roku wzmocniona zostanie kopuła, na której wymalowane jest cenne barokowe przedstawienie obcowania świętych. Kopuła zostanie wzmocniona od góry, jednocześnie zespolimy ściągami pęknięte mury. Po tym zakresie remontu będzie można myśleć o odnowieniu tynków zewnętrznych - czyli, jeśli MKiDN będzie kontynuowało wsparcie, o przywróceniu pierwotnego wyglądu kaplicy już za półtora roku.

 

Przed nami kolejny sezon turystyczny. Co w tym roku zaproponują turystom Sarny?

W kaplicy dodamy plansze pokazujące, czym jest to wybitne dzieło barokowego malarstwa ściennego. Będą opisy malowidła. Będzie można lepiej się zapoznać z tą wielką polichromią. Poza tym otwieramy kolejne sześć pokoi gościnnych - będziemy mieli na ten sezon ich już szesnaście. Dodatkowo w dawnej stajni otwieramy restaurację - to będzie zupełnie nowa oferta w dawnym powiecie noworudzkim.

Jak zawsze odbędzie się w lipcu szkoła muzyki dawnej. A w dniach 13-20 lipca będziemy brali udział w Festiwalu Góry Literatury naszej noblistki Olgi Tokarczuk. W Sarnach oprócz naszego dnia festiwalowego będzie kilka koncertów w parku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy