Reklama

Mniej turystów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mniej turystów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koronawirus uderzył w każdy aspekt naszego życia. Każdy boryka się ze skutkami pandemii. Również Park Narodowy Gór Stołowych poniósł straty, a jego dyrekcja nie wyobraża sobie nawrotu epidemii i powrotu do wcześniejszych obostrzeń.

- Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia i środowiska robimy wszystko, żeby nie rezygnować z jakichkolwiek zaplanowanych inwestycji - mówi Bartosz Małek, dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych. - Na razie nie doszło do takiej sytuacji, żebyśmy musieli z czegoś rezygnować. Zwłaszcza, że wiele z nich jest dofinansowanych ze środków zewnętrznych i te pieniądze mamy zagwarantowane. Chcemy też utrzymać firmy, które je wykonują, bo to są też miejsca pracy – zapewnia Małek. Jedna z inwestycji dotyczy drogi łączącej Batorów z Karłowem. - Realizujemy duży projekt, którego celem jest zmniejszenie antropopresji na cenne siedliska przyrodnicze oraz na gatunki ptaków występujące wzdłuż 6-kilometrowego odcinka Kręgielnego Traktu, polegający na ograniczeniu emisji spalin i CO2 do atmosfery oraz ochronie krajobrazu akustycznego po przez przekształcenie drogi asfaltowej w szlak pieszo- -rowerowy i całkowite wyeliminowanie ruchu pojazdów spalinowych – mówi dyrektor Małek. - Przymierzamy się do też wymiany wszystkich podestów na Szczelińcu Wielkim – dodaje. Będzie nawrót, będzie źle - Nie wyobrażam sobie nawrotu epidemii i powrotu do tych obostrzeń, przez które musieliśmy przejść, bo wtedy moglibyśmy mieć kłopoty z naszym normalnym funkcjonowaniem. Co prawda wstęp do parku jest bezpłatny, ale pobieramy opłaty na Błędne Skały i Szczeliniec Wielki i mamy przychód, którym możemy pokrywać koszty funkcjonowania np. utrzymanie samochodów. Teraz w 30 % dofinansowujemy wynagrodzenia pracownicze. Na nie musimy zarobić, bo nie otrzymujemy tego z budżetu państwa. Nas to też mocno uderzyło, a najbardziej chodzi o to, żeby mieć na wynagrodzenia – podkreśla dyrektor Małek. Duży spadek Jak pandemia przełożyła się na statystyki parku? Wystarczy porównać dwa analogiczne okresy – maj i początek czerwca ubiegłego roku z tym. W okresie od 1 maja do 7 czerwca 2019 r. trasy turystyczne odwiedziło 141 tys. 681 turystów. Natomiast w tym roku, w tym samym czasie, w parku było 33 tys. 674 turystów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy