Reklama

Na ostatnią chwilę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Na ostatnią chwilę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Władze gminy ujawniają ile tak naprawdę rakotwórczego azbestu znajduje się na terenie poszczególnych wsi

Z inwentaryzacji jaką przeprowadzono na ich zlecenie we wrześniu wynika, że ten materiał zalega w 305 nieruchomościach prywatnych. Gdyby połączyć go w jeden kawek miałby prawie 49,5 tys. mkw. Kolejne 4,8 tys. mkw azbestu zalega na terenach należących m. in. do spółek. Po inwentaryzacji okazało się, że najchętniej przed laty mieszkańcy Gminy Nowa Ruda stosowali płyty azbestowe faliste (pozostało ich do tej pory 41,6 tys. mkw), a zdecydowanie mniej płyt azbestowych płaskich (12,6 tys. mkw). - Widać zatem, że płyty azbestowe faliste wykorzystywane były w budownictwie na szerszą skalę. Wynikać to może z większej dostępności tego rodzaju płyt oraz łatwości kładzenia jako materiał dekarski lub okładzinowy - oceniają teraz twórcy raportu przygotowanego na zlecenie władz gminy. To właśnie dzięki temu raportowi władze gminy Nowa Ruda będą mogły zacząć pozyskiwać kasę na usuwanie azbestu. Dotacje od lat na ten cel przyznaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska (nawet 85 proc. potrzebnych pieniędzy). Jednocześnie od lat chętnie po te fundusze sięgają władze Nowej Rudy oraz miasta i gminy Radków, gdzie problem z zalegającym azbestem jest coraz mniejszy. W gminie Nowa Ruda akcje usuwania azbestu na dużą skalę dopiero są planowane. Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, to najprawdopodobniej w pierwszej kolejności azbest usuwany będzie tam, gdzie jest w najgorszym stanie i zagraża mieszkańcom. Wyroby zawierające azbest wymagające natychmiastowego usunięcia (tzw. I stopień pilności) znajdują się na prywatnych posesjach w Bożkowie (2,1 tys. m kw.), Jugowie (765 m kw.), Świerkach (570 m kw.), Dzikowcu (300 m kw.), Sokolicy (265 m kw.), Bartnicy (200 m kw.), Włodowicach (25 m kw.) i Woliborzu (10 m kw.). Pozostały azbest może jeszcze trochę poczekać na ściągnięcie. - Najwięcej zinwentaryzowanych wyrobów zawierających azbest odznacza się III stopniem pilności ich usunięcia (60,82%). Należy jednak zauważyć, że rozkład ilości zinwentaryzowanych wyrobów i stopni pilności ich usunięcia rozkłada się równomiernie pomiędzy stopniem II i III. Na ocenę stopnia pilności usunięcia wyrobów zawierających azbest w trakcie prowadzenia inwentaryzacji miały wpływ m.in.: sposób zastosowania azbestu, wielkość uszkodzeń struktury płyt azbestowo-cementowych, stopień narażenia na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne, miejsce usytuowania wyrobu, a także rodzaj i częstotliwość użytkowania obiektu - oceniają twórcy raportu.

 

Ranking najbardziej rakotwórczych wsi gminy Nowa Ruda (na podstawie inwentaryzacji ilości znajdującego się azbestu w Gminie Nowa Ruda)

Ilość (m kw.)
1. Boż ków 14 282 m kw.
2. Włodowice 7 662 m kw.
3. Wolibórz 5 743 m kw.
4. Jugów 5 059 m kw.
5. Ś wierki 4 627 m kw.
6. Ludwikowice Kłodzkie 4 039 m kw.
7. Krajanów 3 174 m kw.
8. Dzikowiec 2 576 m kw.
9. Dworki 1 152 m kw.
10. Sokolica 1 126 m kw.
11. Nowa Wieś Kłodzka 1 016 m kw.
12. Bartnica 1 007 m kw.
13. Czerwień czyce 965 m kw.
14. Przygórze 902 m kw.
15. Sokolec 704 m kw.
16. Bieganów 236 m kw.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy