Reklama

Na targu w Nowej Rudzie kupisz dziczyznę, żywą kaczkę, a nawet świnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Nowa Ruda

Na targu w Nowej Rudzie kupisz dziczyznę, żywą kaczkę, a nawet świnie - Zdjęcie główne

Na targowisku w Nowej Rudzie rolnicy w piątki i soboty będą mogli zajmować fragment targowiska miejskiego przy wjeździe od ul. Fredry – stanowiska zadaszone. | foto UM Nowa Ruda

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od początku roku obowiązuje przepis, pozwalający rolnikom sprzedawać swoje produkty w piątki i soboty bez opłaty targowej. Sprawdź co i gdzie będziesz mógł kupić od rolników w Nowej Rudzie i Słupcu.

Najbliższa sesja Rady Miejskiej Nowa Ruda odbędzie się w środę, 23 lutego. W porządku obrad znajduje się m.in. rozpatrzenie projektu uchwały dotyczącej wyznaczenia na miejskim targowisku miejsca dla rolników oraz ich domowników, gdzie mogliby bez opłaty targowej handlować własnymi produktami.

Jak wyjaśnia Dorota Habratowska z Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie, projekt uchwały to reperkusja wejścia w życie ustawy przyjętej 25 października ubiegłego roku przez Sejm, która weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z tą ustawą rolnicy oraz ich domownicy w piątki oraz soboty mogą handlować swymi produktami rolnymi bez opłat na miejscu wyznaczonym przez gminy. 

Według ustawodawcy rolnik będzie mógł sprzedawać tylko produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym, co dziwne zaliczył w to również dziczyznę i runo leśne. Zgodnie z ustawa będzie można też na targu kupić żywą świnię, kurę czy gęś. 

Zgodnie z projektem na targowisku w Nowej Rudzie rolnicy w piątki i soboty będą mogli zajmować fragment targowiska miejskiego przy wjeździe od ul. Fredry – stanowiska zadaszone. Co do targowiska w Słupcu najprawdopodobniej będzie to teren w pobliżu wjazdu na plac targowy.  Jeżeli radni przyjmą uchwałę, teren do bezpłatnego handlu zostanie odpowiednio oznakowany. Sprzedający rolnik musi się wyposażyć w tabliczkę z imieniem i nazwiskiem oraz adresem gospodarstwa. 

Projekt uchwały, który już 23 stycznia będzie głosowany na sesji ma na celu skrócenie łańcucha dostaw, wyeliminowanie pośredników, a tym samym przyczynienie się do poprawy sytuacji finansowej rolników, którzy sami mają sprzedawać, ale tylko te produkty, które wytworzą w swoim gospodarstwie. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy