Reklama

Nagroda Mostu dla Olgi Tokarczuk

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: źródło: www.umwd.dolnyslask.pl

Nagroda Mostu dla Olgi Tokarczuk - Zdjęcie główne

foto źródło: www.umwd.dolnyslask.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polsko-niemieckie wyróżnienie dla pisarki Olga Tokarczuk laureatki Nagrody Literackiej „Nike” za powieść „Księgi Jakubowe”.

Międzynarodowa Nagroda Mostu przyznawana jest od 1993 roku przez miasto Goerlitz, a od 1998 wspólnie przez Goerlitz i Zgorzelec (Miasto Europa Goerlizt/Zgorzelec). Wręczana jest osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do zrozumienia i aktywnie uczestniczyły w procesie zrastania się Europy oraz za wkład w rozwój demokracji. Mottem przewodnim wyróżnienia jest przezwyciężać to, co dzieli narody, budować mosty i współtworzyć spokojną przyszłość Europy. Laureaci wywodzą się z najróżniejszych dziedzin życia społecznego: nauki, kultury, gospodarki, religii czy polityki. Swoją działalnością skłaniają do myślenia o integracji i podejmowania działań na rzecz zjednoczenia narodów. Dnia 4 grudnia tym razem członkowie kapituły przyznającej nagrodę wskazywali, że tegoroczna laureatka, Olga Tokarczuk, w swoich powieściach, esejach i krót¬kich formach literackich buduje mosty literackie między ludźmi, kulturami i pokoleniami, zwłaszcza mieszkańca¬mi pogranicza trzech krajów: Polski, Niemiec i Czech. Pisarka z dużym wyczuciem podejmu¬je emocjonalnie trudne tematy i tworzy mosty empatii między ludźmi. Laureatka otrzyma nagrodę finansową. Laureatami Nagrody Mostu w latach minionych byli m. in. Jean Claude Juncker, Steffen Möller, dr Vitali Klitschko, Norman Davies, Adam Michnik, Tadeusz Mazowiecki. Olga Tokarczuk jest pisarką wielokrotnie nagradzaną (Nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki, 6 nominacji do Nagrody Literackiej „Nike”, dwukrotna laureatka tej nagrody, międzynarodowa nagroda Vilenica - przyznawana pisarzom z Europy Środkowej). W 2010 roku pisarka została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. źródło: www.umwd.dolnyslask.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy