Nowa Ruda. Narodowe Czytanie zaplanowano w całym kraju na 7 września. Wiele z dolnośląskich z placówek oświatowych rozpoczęły je już w piątek, 6 września.
Dzisiaj o godzinie 11:00 jak co roku na płycie noworudzkiego rynku odbyło się "Narodowe Czytanie". Młodzież z noworudzkiego ogólniaka oraz p.o. dyrektora szkoły Agata Hryciuk i burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński czytali "Kordiana" Juliusza Słowackiego”.
Agata Hryciuk twierdzi, że dzięki organizacji "Narodowego Czytanie" na Rynku szkoła wychodzi do miasta, wychodzi do ludzi.
Chcemy współpracować z rodzicami, zależy nam na tym, żeby nasze liceum istniało w szerszym odbiorze. Chcemy, żeby mieszkańcy widzieli co nasza młodzież robi, czym się interesuje
– wyjaśnia dyrektor.
Jak zaznacza Hryciuk, liceum kieruje nastawia się na współpracę z miastem, z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowej Rudzie i oczywiście z rodzicami, żeby pokazać, jak młodzież funkcjonuje na zewnątrz, a nie tylko w szkole.
Naszym zdaniem dobrym pomysłem pani dyrektor jest zaproszenie do kolejnej edycji "Narodowego Czytania" organizacji społecznych funkcjonujących w Nowej Rudzie.
Zdaniem Tomasza Kilińskiego czytanie, to rzecz nie do przecenienia i cieszy go, że w ten sposób można przypominać, przybliżać arcydzieła literatury polskiej.
To bardzo dobry pomysł, dziękuję pani dyrektor, że kolejny raz spotykamy z młodzieżą naszego liceum właśnie na noworudzkim rynku i w ramach tego ogólnopolskiego wydarzenia czytaliśmy dzisiaj "Kordiana"
– mówił burmistrz.
Wydarzenie promuje czytelnictwo
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 r. Inicjatywa ma na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.Bohaterem 13. edycji Narodowego Czytania jest dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego pt. "Kordian", którego fragmenty zostały odczytane przez uczniów.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Zostało zainicjowane lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel (autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, oraz "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.