Reklama

Nepomuk po 60 latach wrócił na miejsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Nepomuk po 60 latach wrócił na miejsce - Zdjęcie główne

Barokowa figura św. Jana Nepomucena stojąc jeszcze w latach 60. XX wieku została uszkodzona przez samochód ciężarowy. | foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po około 60- latach Nepomucen wrócił na miejsce. Uszkodzony przed dziesiątkami laty, znów stanął przy ul. Bohaterów Getta.

Figura św. Jana Nepomucena wróciła na swoje miejsce. Po ponad 50 -latach Nepomuk znów stanął przy mostku przy ul. Boh. Getta w Nowej Rudzie. To jedna z trzech figur świętego, które zostały podjęte prac restauracji.

Od początku lutego 2021 r. wspólnie z partnerską gminą Bromov, Nowa Ruda prowadzi projekt „Rewitalizacja Dziedzictwa Historycznego Nowej Rudy i Broumova”. 

Ze strony Nowej Rudy projekt obejmował renowację trzech figur św. Jana Nepomucena. Mowa o rzeźbach przy ul. Radkowskiej w Słupcu, skrzyżowanie ulic Cmentarnej i Fredry w Centrum i ta najważniejsza – zniszczona figura znajdująca się do nie dawna na pl. ks. Białowąsa uszkodzonej bezgłowej figurze Nepomucena. 

Dziś już można powiedzieć, że prace restauracyjne przy figurach zostały zakończone. Każda z nich odzyskała dawny blask, a ta najbardziej zniszczona nabrała nowego blasku i wróciła na swoje odwieczne miejsce.

Mówimy o barokowej figurze św. Jana Nepomucena, która stojąc jeszcze w latach 60. XX wieku została uszkodzona przez samochód ciężarowy. Później części figury przez długi czas leżały za kaplicą pocmentarną przy kościele św. Mikołaja. Ostatecznie na długie lata figura Nepomuka bez głowy ustawiona została na pl. ks. Białowąsa przy ul. Kolejowej.  Dopiero działania podjęte przez władz Nowej Rudy pozwoliły na pozyskanie pieniędzy na renowację trzech z pięciu figur św. Jana Nepomucena w tym rekonstrukcję tej z ul. Boh. Getta, którą od kilku dni każdy z nas może podziwiać.

Z informacji uzyskanych z noworudzkiego urzędu miasta wynika, że zakończył się proces renowacji trzech figur św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie. Wykonawca zgłosił gotowość do odbioru. Jednak ze względu na zajęte terminy konserwatora zabytków oficjalny odbiór robót odbędzie się to dopiero 9 maja.

Całkowita wartość projektu to 70 564 Euro. Wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 59 979,40 Euro. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy