reklama
reklama

(Nie)potrzebna Straż Gminna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

(Nie)potrzebna Straż Gminna - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd jakiegoś czasu niepokoi mnie rosnąca ilość pracowników Urzędu Gminy Nowa Ruda. Ich liczba jest już prawie identyczna, jak w gminie Kłodzko. Pragnę zwrócić uwagę, że w sąsiedniej gminie jest o 20 miejscowości więcej. Wśród nowych stanowisk zauważyłem m. in.
reklama

 

Po wstępnym zaznajomieniu się z wymienionymi zadaniami odniosłem wrażenie, że bez wątpienia taki referat jest bardzo użyteczny. Jednak po głębszym zastanowieniu, zmieniłem zdanie. Zorientowałem się, że zadania straży w zdecydowanej większości pokrywają się z obowiązkami innych instytucji państwowych. Najpierw policji, bo to do niej należy m. in. ochrona porządku i spokoju w miejscach publicznych, kontrola ruchu drogowego, zabezpieczanie miejsc przestępstw, ochrona obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz ochrona porządku podczas zgromadzeń. Zauważyłem także, że grupa zadań wymienionych w regulaminie nakłada się na zadania innych organizacji (np. straży pożarnej). Dotyczy to także funkcjonującej już w gminie komórki, czyli Referatu Reagowania Kryzysowego i Ochrony Ludności. Wśród nich mogę wymienić informowanie społeczności lokalnej o zagrożeniach, kierowanie oraz koordynacja prowadzonych akcji ratunkowych, a także kierowanie ewakuacją zagrożonej ludności.

reklama

W zakresie obowiązków znalazłem jeszcze takie, które wydają mi się niemożliwe do realizowania. Przykładem jest doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień, której według mojej wiedzy nie ma na terenie gminy. Kolejna sprawa to zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, ponieważ nie ma schroniska dla zwierząt. można pomyśleć, że to chyba nic złego wspieranie i współdziałanie z 63 policjantami z posterunku policji w Nowej Rudzie. Policzmy jednak ile pieniędzy kosztowało nas utworzenie i funkcjonowanie tego nowego referatu.

Oto szacunkowe wyliczenia kosztów: zakup samochodu terenowego – ok 80 tys.; eksploatacja pojazdu (paliwo, naprawy, przeglądy) – 20 tys. zł. rocznie; wyposażenie indywidualne i umundurowanie strażników – 5 tys.; umeblowanie i wyposażenie pomieszczeń biurowych – 5 tys.; roczne uposażenie miesięczne 5 strażników – 150 tys. Podsumowując koszty wynoszą 260 tys. zł. Podkreślam jeszcze raz, że są to wyliczenia przybliżone ze względu na brak dokładnych danych. Rzeczywista suma może okazać się nieco niższa lub trochę wyższa. Przyjmijmy jednak, że powyższe wyliczenia nie odbiegają dalece od prawdziwych wydatków. Zadajmy sobie pytanie, czy za taką sumę warto było tworzyć straż gminną. P.S. Przepraszam grzecznie pijących piwo w niedozwolonych miejscach i kierowników sklepów, którzy informacje o zakazie sprzedaży alkoholu mają umieszczone w niewidocznych miejscach i za ewentualne nasilenie kontroli w celu obniżenia kosztów funkcjonowania straży.

List do "Gazety Noworudzkiej" nr 623 z dnia 30.04.2009
Ryszard Cz. - Dane do wiadomości redakcji

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama