reklama
reklama

Nowa jakość zabytkowych budynków w regionie. Rusza termomodernizacja budynków w gminach Radków i Nowa Ruda

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościInwestycja obejmuje sześć budynków użyteczności publicznej, w tym szkoły podstawowe i planowane Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, zlokalizowane na terenie gminy miejskiej i wiejskiej Nowa Ruda oraz gminy Radków.
reklama

Rozpoczyna się realizacja ważnego projektu ekologicznego i społecznego pn. „Termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła w zabytkowych obiektach edukacyjnych i opiekuńczo-mieszkalnym w gminach Partnerstwa Noworudzko–Radkowskiego". Inwestycja obejmuje sześć budynków użyteczności publicznej, w tym szkoły podstawowe i planowane Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, zlokalizowane na terenie gminy miejskiej i wiejskiej Nowa Ruda oraz gminy Radków.

 

Ekologiczne inwestycje z europejskim wsparciem

Całkowity koszt przedsięwzięcia to blisko 19 milionów złotych, z czego ponad 15,6 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027", działanie 9.6 „Transformacja środowiskowa – ZIT". Liderem projektu jest Miasto Nowa Ruda, a partnerami Gmina Nowa Ruda i Gmina Radków.

reklama

 

Nowoczesność i oszczędność w zabytkowych murach

W ramach inwestycji zaplanowano gruntowną termomodernizację, obejmującą m.in. docieplenie przegród, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalację pomp ciepła wspieranych fotowoltaiką (częściowo z magazynami energii), a także remont dachu w obiekcie przyszłego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Ścinawce Średniej. Dzięki tym działaniom obiekty będą nie tylko bardziej energooszczędne, ale także przystosowane do nowoczesnych standardów ekologicznych i technicznych.

 

reklama

Komfort, oszczędności i zdrowie mieszkańców

Z efektów projektu skorzystają przede wszystkim uczniowie i pracownicy szkół podstawowych w Nowej Rudzie i Woliborzu, osoby zatrudnione w COM oraz jego przyszli podopieczni. Termomodernizacja przyniesie poprawę komfortu cieplnego, bezpieczeństwa i estetyki budynków. Co więcej, mieszkańcy całego regionu odczują pozytywny wpływ inwestycji poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co może wpłynąć na zmniejszenie zachorowalności na choroby układu oddechowego i krążenia.

 

Zysk dla środowiska i budżetów gmin

reklama

Oprócz aspektów społecznych, projekt przynosi też znaczące korzyści środowiskowe i ekonomiczne. Zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie emisji CO₂ oraz pyłów PM10 i PM2,5 to konkretne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Jednocześnie obniżone zostaną koszty utrzymania budynków, co oznacza realne oszczędności w budżetach samorządów. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii zmniejszy także zależność od paliw kopalnych.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo