Angeika ma 15 lat. Jest nastoletnie życie przerwała niespodziewanie choroba. - Po rozpoczęciu roku szkolnego w nowej szkole, poleciałam z rodziną na wakacje do Turcji na 10 dni. Wszystko było dobrze, wyjazd był udany do dnia wylotu powrotnego. W ostatni dzień pobytu poczułam się bardzo źle. Miałam bolesne skurcze brzucha, silny ból głowy, wymiotowałam. Zasłabłam, gdy byłam z tatą na stołówce. Przybiegli do nas ratownicy i starali się mi pomóc. Okazało się, że miałam bardzo niskie ciśnienie. Na szczęście udało mi się bezpiecznie wrócić z rodziną do domu. Po powrocie objawy utrzymywały się. Cały weekend przesiedziałam w domu. Po weekendzie pojechałam z rodzicami do szpitala. Przekierowano nas do Wrocławia z podejrzeniem zapalenia wyrostka. Wyniki badań okazały się złe. Lekarz, który je analizował, uznał, że musimy pojechać na hematologię, ponieważ miałam bardzo mało krwinek - relacjonuje Angelika.
Trudna walka
Nastolatka trafiła do szpitala „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu. To właśnie tam otrzymała diagnozę. Niestety okazało się, że ma ostrą białaczkę limfoblastyczną typu B. Od razu zaczęła leczenie i chemioterapię. - Początek był dla mnie i mojej rodziny bardzo trudny. Nie mogliśmy się pogodzić z tą sytuacją. Nie mogłam spać po nocach, nie chciało mi się jeść, pić, cały czas płakałam. Czułam się bezsilna wobec tego, co mnie spotkało. Bardzo przeżywałam ścięcie włosów. Wciąż czuję się nieswojo - mówi Angelika. Jak podkreśla w walce z chorobą pomaga Jej mama, która co tydzień przyjeżdża do szpitala z tatą i bratem. Gdy nastolak czuje się lepiej, odwiedzają ją także przyjaciele.
Ostra białaczka limfoblastyczna jest najczęściej występującą wśród dzieci białaczką. Stanowi ona około 80 procent tych nowotworów u dzieci. Najczęściej chorują dzieci w wieku około 4 lat i młodzi dorośli (między 15., a 24. rokiem życia) lub osoby starsze (powyżej 80 roku życia ). Ostra białaczka limfoblastyczna jest rodzajem nowotworu atakującego krew i szpik kostny. Jej cechą charakterystyczną jest nadprodukcja niedojrzałych krwinek białych, zwanych limfoblastami lub blastami białaczkowymi. Osoby chore na ostrą białaczkę limfoblastyczną są bardziej podatne na anemię, nawracające infekcje oraz łatwo ulegają siniakom i krwawieniom, ponieważ ich szpik kostny nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej liczby krwinek czerwonych, prawidłowych krwinek białych i płytek krwi.
Możesz pomóc
Cgcesz pomóc Angelice wa walce z chorobą. Wystarczy, że klikniesz TUTAJ i wpąłcisz dowolną kwotę na leczenie nastolatki. Celem zbiórki jest: bieżące leczenie, dojazdy do szpitala, odpowiednia dieta i jej suplementacja, higiena i artykuły medyczne oraz przyszła rehabilitacja.
Czytaj także:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.