Reklama

Nowa Ruda. Awantury w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowa Ruda. Awantury w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów  - Zdjęcie główne

Chcesz oddać śmieci na PSZOK? Najpierw je posegreguj. Tu nikt tego za ciebie nie zrobi

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Segregacja odpadów to dla niektórych mieszkańców wciąż czarna magia. Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów potrafią oni przywieźć kilka worków nieposegregowanych śmieci i awanturować się, że pracownik PSZOK-u nie chcą ich przyjąć. Zdarzało się też tak, że okoliczne firmy zwoziły tu po kilkadziesiąt zużytych opon.

Nowa Ruda. Zainteresowanie noworudzkim Punktem Selektywnego Zbierania Odpadów jest coraz większe. Potwierdza to zarządzający nim prezes Noworudzkich Usług Komunalnych. Grzegorz Kuzak nie wie jednak, czy rosnąca popularność PSZOK-u to rosnąca świadomość mieszkańców, czy informacja o tym, że tu można oddać za darmo zalegające nam odpady, jak opony czy wielkogabaryty. Wystarczy tylko być mieszkańcem miasta i gminy Nowa Ruda. Mieszkańcy miasta i gminy Radków podobny punkt mają w pobliżu radkowskiego rynku.

- Być może ci, którzy już z punktu skorzystali przekazują o nim informację dalej. Jednak największym problemem jest wciąż to, że niektórzy mieszkańcy przywożą odpady zmieszane, które nie są posegregowane – twierdzi Grzegorz Kuzak. - Gdy nie chcemy ich przyjąć lub każemy je posegregować robią wielkie oczy. Były i takie sytuacje, że przywiezionych odpadów nie było dużo, więc segregowali je na miejscu w workach. Niektórzy się z tym zgadzają, inni denerwują czy wręcz awanturują – dodaje prezes.

Niestety ci, którzy nie rozumieją tych przepisów, dziwią się dlaczego nie mogą oddać nieposegregowanych odpadów i zazwyczaj rezygnują. A odpady wyrzucają na dzikich wysypiskach, których powstaje coraz więcej. Na przykład w okolicy zalewu w Dzikowcu. Dlaczego pracownicy NUK-u sami nie mogą segregować odpadów?

- Sama nazwa mówi gdzie są odpady oddawane. Na Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Mieszkańcy powinni przywozić już posegregowane odpady. Muszą je posegregować w domu. Jest regulamin i tam wszystko jest wyjaśnione - tłumaczy Grzegorz Kuzak. - Czasami pracownicy mogą pomóc. Na przykład w przypadku gdy ktoś źle posegregował. Pracownicy nie segregują. Po to są Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów, gdzie są linie sortownicze i wówczas rozsortowuje się zmieszane odpady – podkreśla.

Nowa Ruda nie jest wyjątkiem. Podobnie jest na PSZOK-u w Ząbkowicach Śl. Tam też ludzie sami muszą segregować przywożące na PSZOK śmieci.

- PSZOK jak sama nazwa mówi jest Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów. Regulamin też nie zezwala na to, żeby przyjmować odpady nieposegregowane. Nie mamy odpowiedniej instalacji i nie możemy segregować odpadów – podkreśla Grzegorz Marcinków, kierownik PSZOK-u w Ząbkowicach.

Ludzie kombinują

Chcąc pozbyć się zalegających i uciążliwych śmieci mieszkańcy próbują kombinować. Kiedyś jeden z mieszkańców przyjechał na PSZOK i poinformował pracowników o tym, że ma 100 opon i chce je oddać. Gdy okazało się to niemożliwe, posiadając kilka aut, wjeżdżał nimi kilka razy na PSZOK próbując jednak się tych opon pozbyć.

- Jednorazowy wjazd na PSZOK to wjazd samochodu do 3,5 tony. Byłem świadkiem, jak podjeżdżały busy firmowe i próbowały co nieco naciągać. Nie ma też nakazu, aby oddawać po jednej oponie, ale zdarzały się sytuacje, kiedy zakłady oponiarskie próbowały przez swoich klientów podrzucać nam większe ilości opon – ujawnia Grzegorz Kuzak.

Grzegorz Kuzak przestrzega, że z kombinowaniem nie do końca się uda, bo pracownicy PSZOK-u mają wykazy co kto oddaje i skąd, które następnie przesyłane są gmin. Jak ktoś próbuje kombinować, zawsze o tym fakcie można poinformować urzędników, którzy mogą sprawdzić skąd dana osoba ma np. kilkadziesiąt opon.

Obecnie w Nowej Rudzie istniejące przepisy mówią o tym, że jednorazowo przywożąc odpady załadunek z samochodem nie może przekroczyć 3,5 tony.

A.Góralczyk

 

CZYTAJ TAKŻE:

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy