Reklama

Nowa Ruda chce kupić dwa elektryczne autobusy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Redakcja

Nowa Ruda chce kupić dwa elektryczne autobusy - Zdjęcie główne

Obecnie kursuje autobus relacji Drogosław – Słupiec i z powrotem. Przejazd jest bezpłatny do końca roku. | foto Fot. Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po 1 stycznia za przejazd dotychczas bezpłatnym autobusem zapłacimy 2 zł.

Burmistrz Tomasz Kiliński planuje kupić dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dwa elektryczne zero emisyjne autobusy wraz z ładowarką do ich zasilania. Na ten cel zamierza też zaciągnąć niskooprocentowany kredyt w wysokości 1 mln zł. Autobusy te mają w przyszłości funkcjonować w ramach komunikacji miejskiej. Zdaniem kilku radnych Rady Miejskiej w Nowej Rudzie są to działania spóźnione co najmniej o rok. Według Kilińskiego niektórym tak się wydaje. To wszystko zależy bowiem od rodzaju programów, które są dedykowane dla transportu publicznego.

- My takich programów poszukiwaliśmy. Niestety w jednym z nich realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie mogliśmy wziąć udziału ponieważ program dotyczył wymiany taboru nie ekologicznego na ekologiczny. My, nie mieliśmy co wymieniać bo takiego taboru nie posiadamy. Dlatego nie mogliśmy aplikować o środki, chociażby rok temu do programu Gepard, który analizowaliśmy pod kątem możliwości skorzystania z niego. Więc nie uważam, żeby to były działania spóźnione, to działania w pełni planowane. We wrześniu uruchomiliśmy miejski transport publiczny w zakresie takim jaki dzisiaj funkcjonuje i zamierzamy go po prostu rozwijać. Jeżeli pojawiają się możliwości aplikowania o środki, to będziemy to czynić – wyjaśnia Kiliński. 

Przypomnijmy, że obecnie kursuje autobus relacji Drogosław – Słupiec i z powrotem. Przejazd jest bezpłatny do końca roku. Z informacji przekazanej przez Tomasza Kilińskiego wynika, że po nowym roku komunikacja publiczna będzie funkcjonowała w podobnym modelu. - Będziemy aneksować obecną umowę. Wprowadzimy jednak odpłatność za przejazdy na poziomie 2 zł, więc stosunkowo małą odpłatę w stosunku do rynku, który funkcjonuje. Rzecz jasna koszty tego transportu są duże i wpływy z biletów nie pokryją nawet połowy kosztów jego funkcjonowania. Natomiast częściowo pomogą nam w realizacji tego zadania – mówi Tomasz Kiliński.

Korekty, o których wspomina burmistrz są niewielkie. Zostały wprowadzone m.in. z uwag zgłaszanych przez mieszkańców. Jedna z nich dotyczy korekty trasy związanej z odcinkiem od ulicy Świdnickiej do ulicy Zatorze. Będzie powrót do ul. Świdnickiej tą samą trasą i dalej tą ulicą w kierunku Drogosławia. 

A.Balcerzak

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy