reklama

Nowa Ruda dołączyła do Strefy MTB Sudety [zdjęcia]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzisiaj Nowa Ruda oficjalnie dołączyła do największego systemu tras rowerowych w Polsce – Strefa MTB Sudety.
reklama

Nasza pętla to ponad 52 km dróg w większości leśno-szutrowych, przebiegających przez obie noworudzkie gminy. Po drodze napotkamy liczne atrakcje turystyczne oraz 1 160 m przewyższeń. 

- Dziękuję Prezesowi Stowarzyszenia Strefa MTB Karolowi Golembce, za dotychczasową współpracę na etapie tworzenia przejazdu i już dzisiaj zapraszamy wszystkich miłośników rowerów na nową pętlę w Strefie – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński. 

Propozycja kilku oznakowanych tras rowerowych przebiegających przez teren Nowej Rudy:

reklama

• Szlak Podziemnych Atrakcji Turystycznych, który udostępnia zabytkowe kopalnie i podziemne militaria. 

Trasa tego szlaku przebiega przez następujące miejscowości: Złoty Stok, Mąkolno, Ożary, Dzbanów, Przyłęk, Potworów, Brzeźnicę, Srebrną Górę, Wolibórz, Przygórze, Nową Rudę (kopalnia), Jugów, Sokolec, Walim, Domachów, Glinno, Michałkową i Zagórze Śląskie

• Międzynarodowy Szlak Cystersów ER-8 - dolnośląski przebieg szlaku wyznaczają następujące miejscowości: Żmigród, Trzebnica, Wołów, Lubiąż, Prochowice, Legnica, Jawor, Bolków, Kamienna Góra, Krzeszów, Mieroszów, Głuszyca, Nowa Ruda, Wambierzyce, Polanica Zdrój, Kłodzko, Bardo, Kamieniec Ząbkowicki, Henryków i Ziębice

reklama

• Nowa Ruda woła do przejażdżki dookoła.

Nowa Ruda swoimi szlakami włącza się w istniejącą, dobrze oznakowaną sieć tras pieszo- rowerowych, dzięki którym turysta w sposób bezpieczny może przemieszczać się po naszym terenie. Trasę rowerową można rozpocząć na ścieżce rowerowej, która ma swój początek w Słupcu, przy wjeździe na os. Waryńskiego.  Jadąc ul. Broniewskiego, w górę osiedla, należy włączyć się w oznakowany szlak pieszo-rowerowy „Dwie wieże”, który prowadzi na szczyt Góry Wszystkich Świętych, z wieżą widokową. Stamtąd, przemierzając szlak, wjechać na szczyt Góry Św. Anny, z drugą wieżą z lokalnego, czerwonego piaskowca. Następnie zjechać ul. Nowa Osada do ul. Sybiraków, po której prowadzi nowopowstały szlak rowerowy. Zjechać do rynku, a następnie ul. Piłsudskiego na ul. Cmentarną. Zostawić jednoślad na parkingu rowerowym i zwiedzić miasto na pieszo np. oznaczonym szlakiem spacerowym „Grodu nad rzeką Włodzicą”, zaczynając spacer przy fontannie Rudek. Po obejrzeniu atrakcji w centrum jadąc ul. Piastów, ul. Przechodnią, a następnie ul. Józefa Piłsudskiego wjechać na ul. Obozową,  gdzie  jest  największa z  atrakcji miasta - Dawna Kopalnia Węgla. Stąd można wrócić do ul. Piłsudskiego, gdzie ścieżka rowerowa prowadzi do ronda w Ludwikowicach Kłodzkich i dalej do atrakcji Gminy Nowa Ruda. Z Dawnej Kopalni Węgla możemy również podążać szlakiem młoteczkowym, który prowadzi do najwyższej w Polsce ścianki wspinaczkowej, z której z powrotem można wrócić do początkowego punktu ścieżki rowerowej przy Os. Waryńskiego. Trasa ma około 33 km.

reklama

Szlak pieszo-rowerowy "Dwie Wieże"

Szlak łączy dwa najbardziej rozpoznawalne punkty widokowe w Nowej Rudzie: wieżę widokową na Górze św. Anny i wieżę widokową na Górze Wszystkich Świętych. Aby dotrzeć do początku szlaku należy wykorzystać Zielony Szlak Rowerowy „ER-8”, który rozpoczyna swój bieg na ulicy Armii Krajowej, tuż nad Rynkiem.

Szlakiem jedziemy w górę ulicy Armii Krajowej w kierunku wiaduktu. Przejeżdżamy pod wiaduktem i przy Miejskim Ośrodku Kultury skręcamy w lewo, a po chwili, przy placu treningowym skręcamy w prawo. Podjeżdżamy dość stromo w górę ulicą Nowa Osada, pokonując liczne i strome zakręty. Mijamy, jadąc prosto, skrzyżowanie z ulicą Kołową (odchodzi w lewo) i jedziemy aż do rozdroża z ulicą Pionierów i ulicą Góra Anny. Tu trafiamy na nasz szlak. Aby dotrzeć do jego początku skręcamy w prawo, w kierunku lasu i znów jedziemy dość mocno w górę, mijając po drodze nieczynne schronisko i remontowaną Kaplicę św. Anny. Za kaplicą robimy szeroki skręt w lewo i jedziemy do rozwidlenia z drogą szutrową. Tą drogą jedziemy coraz wyżej, w kierunku doskonale widocznej wieży widokowej, przy której zlokalizowano początek szlaku.

Wieża widokowa z czerwonego piaskowca powstała w roku 1911 staraniem lokalnych działaczy Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Przez wiele lat służyła turystom jako znakomity punkt widokowy na okoliczne pasma górskie. Po II wojnie światowej wieża została przekształcona w przekaźnik sygnału radiowo-telewizyjnego i zamknięta dla turystów. Starania władz miasta doprowadziły do przeniesienia instalacji przekaźnikowej na osobny, stalowy obiekt nieopodal, a sama wieża została wyremontowana. Przywrócono jej poprzedni wygląd i w październiku 2014 roku ponownie udostępniono turystom.

Ze szczytu Góry świętej Anny wracamy tą samą drogą, mijając Kościół pod wezwaniem świętej Anny, zbudowany jako kaplica pątnicza w 1644 roku. W XVII wieku Góra św. Anny była znanym i często odwiedzanym ośrodkiem pielgrzymkowym. Kościółek zbudowano w stylu barokowym, a od 1665 roku przy kościele zaczęli mieszkać kolejni pustelnicy. Domek pustelnika znajduje się z tyłu kościoła. Figura św. Anny Samotrzeciej w kościele pochodzi z 1495 roku.

Poniżej znajduje się nieczynne już schronisko, dawna „Annabaude”. Wzniesione w 1882 roku, z inicjatywy Carla Ferche, z uwagi na wciąż silny ruch pielgrzymkowy. Schronisko służyło wiele lat, po II wojnie światowej przekształcone w schronisko „Góra Anny”. Na skutek dość niejasnych przesłanek pod koniec XX wieku wypowiedziano dzierżawę obiektu i wystawiono budynek na sprzedaż. Podjęte próby remontu obiektu nie zostały zakończone i obiekt wciąż czeka na nowego właściciela.

Wracamy drogą do skrzyżowania z ul. Nowa Osada. Skręcamy w prawo, w ulicę Pionierów (w kierunku lasu). Jedziemy przez las, na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w niższą drogę (ul. Pionierów). Jedziemy teraz dość mocno w dół aż do kolejnego rozwidlenia dróg nad potokiem. Tu skręcamy w lewo, dołączając do zielonego szlaku „Wież Widokowych”. Jedziemy teraz trawersem, mijając pojedyncze gospodarstwa Bieganowa. Wkrótce dojeżdżamy do zakładów wydobywczych „Czerwony Piaskowiec”. Wydobywana tu, charakterystyczna czerwonawa skała to właściwie spągowiec czerwony. Kolor zawdzięcza dużemu nasyceniu tlenkami żelaza. Z uwagi na spore walory dekoracyjne jest wysyłana w wiele miejsc na świecie.

Tu szlak zielony odchodzi w dół, my zaś jedziemy lekko w górę, wzdłuż potoku Szczyp. Po około 1,5 km jazdy dość łatwą drogą dojeżdżamy do skrętu w prawo. Drogowskaz kieruje do punktu odpoczynkowego. Wjeżdżamy w szutrową drogę i jedziemy dłuższy odcinek prosto, zboczem Góry Wszystkich Świętych. Końcowy odcinek tej trasy został nazwany „aleją czereśniową” z uwagi na porastające obustronnie drogę dzikie czereśnie – to pozostałości istniejących tu niegdyś licznych gospodarstw rolnych. Na końcu „czereśniowej alei” docieramy do skrzyżowania z ul. Broniewskiego. Droga w dół prowadzi do Osiedla Waryńskiego w Nowej Rudzie-Słupcu i rozpoczyna Szlak Rowerowy R-4 powracający do centrum miasta.

My jedziemy w prawo, w kierunku lasu. Mijamy niewielką stację przekaźnikową i dojeżdżamy do Alei Najświętszej Marii Panny. Jedziemy dalej prosto, lekko w górę, mijając po prawej początek drogi krzyżowej wiodącej do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z XVII wieku. Szlak prowadzi teraz przez las na zboczu Góry Wszystkich Świętych. Na zakręcie w prawo i po chwili w lewo, dość stromą drogą szutrową. Ostatecznie dojeżdżamy do wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych, która jest końcem naszego szlaku.

Wieża, na planie koła, z dobudowanym szałasem powstała staraniem działaczy Glatzer Gebirgsverein (czyli Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego) w 1913 roku. Nadano jej imię Feldmarszałka Helmuta von Moltke. Wieża staraniem władz miasta Nowa Ruda została wyremontowana, zabezpieczona i oddana do użytku turystycznego. Przy wieży przebiegają szlaki piesze: Główny Szlak Sudecki, znakowany kolorem czerwonym i Szlak Wież Widokowych, znakowany kolorem zielonym.

Spod wieży można wrócić do węzła z trasą rowerową R-4 i dojechać z powrotem do centrum miasta.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama