Reklama

Nowa Ruda. Elisabeth Leonard poszukuje informacji o swojej matce i rodzinie [aktualizacja]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilka dni temu skontaktowała się z nami mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Elisabeth Leonard. Kobieta szuka swojej matki i pochodzącej z Nowej Rudy lub okolic rodziny.

Moi biologiczni rodzice pobrali się w Nowej Rudzie, nie znam daty, ale podejrzewam, że było to między 1970 a 1971 rokiem. Nazywają się Zdenek Spacek i Grażyna Weronika Drozdzowa (przyp. red. możliwe, że chodzi o nazwisko: Drozd/ Drożdz), po ślubie przeprowadzili się do Pragi - zaczyna swoją historię Elisabeth Leonard.

Kobieta urodziła się 8 lipca 1971 roku w Pradze, jako Alzbeta Spackova. Nie zna okoliczności rozstania rodziców, jednak wie, że stało się to krótko po jej narodzinach. Mała  Elisabeth została z ojcem, a jej matka wróciła do Polski. Kilka miesięcy później ojciec oddał ją pod opiekę rodzinie. 

Mam bardzo mgliste wspomnienia z wizyt mojego ojca w weekendy, ale myślałem, że to mój starszy kuzyn, ponieważ nazywałam jego ciotkę i wujka „mamą i tatą”
- mówi.

Ciocia i wuja wywieździ ją do USA

Po jakimś czasie ciotka i wuja odseparowali kilkuletnią dziewczynkę od ojca. Na początku lat 80. Elisabeth razem z ciotką i wujem wyjechała do Austrii, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

Kobieta tłumaczy, jak ciocia i wuja stali się jej prawnymi opiekunami w USA: Byliśmy imigrantami, oni wypełnili mój wniosek o zieloną kartę, podając się za moich rodziców. Kopia aktu urodzenia nie była wymagana. 

Powiedziano mi, że mój akt urodzenia został zniszczony. Nigdy go nie potrzebowałam, ponieważ wystarczyła mi zielona karta i późniejsze dokumenty potwierdzające obywatelstwo
- dodaje.

Odnalazła ją siostra - córka ojca

W marcu 2019 roku z Elisabeth skontaktował się ze daleki krewny z Czech. Powiedział, że szuka jej kobieta, która twierdzi, że są siostrami. Elisabeth powiedziała o tym swojemu bratu (synowi wuja i ciotki), który zniechęcił ją do kontaktu z kobietą, twierdząc, że to oszustka. 

Latem tego samego roku syn Elisabeth chciał dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby mieć podwójne obywatelstwo - czeskie i amerykańskie.

Skontaktowałam się z ambasadą Czech. Pierwszym krokiem w procesie było uzyskanie odpisu mojego aktu urodzenia. Po długich poszukiwaniach czeska ambasada stwierdziła, że ​​znaleziono akt urodzenia z moim nazwiskiem i datą urodzenia, ale dane rodziców się nie zgadzają
- opowiada nam kobieta.

Czas poznać prawdę. Skontaktowałam się z moim bratem i poprosiłem go o prawdę. W końcu dowiedziałam się, że moja rodzina ukrywała przede mną informacje o moich biologicznych rodzicach - mówi Elisabeth.

Odzyskała rodzinę od strony ojca

Elisabeth skontaktowała się ze swoją siostrą. Dowiedziała się, że kobieta szukała jej ponieważ ich ojciec umierał i chciał się z nią zobaczyć. Wtedy Zdenek Spacek już nie żył.

Straciłam okazję spotkania się z nim, powiedzenia mu, że wszystko jest w porządku i że mam dobre życie. Utrzymuję kontakt z siostrami i żyjącą żoną Zdenka. Dostarczyli mi zdjęcia i informacje, które pomogły mi ustalić, skąd pochodzi rodzina Grażyny
- mówi.

Rodzina od strony matki prawdopodobnie jej szukała

Elisabeth zaczęła prowadzić swoje śledztwo - dowiedziała się, że dziadek od strony matki szukał jej w Pradze około 1983 roku. W 2004 roku szukała jej również matka

W grudniu 2019 skontaktowałam się z kierownikiem USC Nowa Ruda w celu uzyskania informacji o mojej mamie. Podali jej pełne imię i nazwisko, potwierdzili, że urodziła się w Nowej Rudzie i że ponownie wyszła za mąż w 1994 roku w kościele w Myckleby w Szwecji, ale w tym urzędzie nie było jej nowego nazwiska ani żadnych innych informacji
- kontynuuje Elisabeth.

Kobieta próbowała skontaktować się z kościołem w Szwecji, jednak tam nie udzielono jej żadnych informacji. Od tego czasu bezskutecznie poszukuje rodziny od strony matki.

Znasz rodzinę Elisabeth? 

Elisabeth ustaliła również, że jej biologiczna matka urodziła się 4 lutego 1950 roku i miała młodszą siostrę. Znasz kogoś, kto może pomóc kobiecie w odnalezieniu rodziny? Skontaktuj się z nami, kontakt do Elisabeth podamy w wiadomości prywatnej.

Aktualizacja, 5 marca, godz. 12:00

Kilkadziesiąt minut po opublikowaniu artykułu skontaktowała się z nami rodzina Elisabeth Leonard. 

Właśnie zobaczyłam zdjęcie mojej cioci na portalu i prawie wyskoczyło mi serce z piersi, po wielu latach poszukiwań zobaczyłam artykuł na temat mojej kuzynki Elisabeth
- napisała kuzynka  Elisabeth.

Elisabeth Leonard jest już w kontakcie z rodziną, która poszukiwała jej przez wiele lat. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy