Reklama

Nowa Ruda. Historie znanych kolęd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Canva

Nowa Ruda. Historie znanych kolęd - Zdjęcie główne

foto Fot. Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa Ruda: Jakie są historie naszych ulubionych kolęd? Sprawdź.

Nowa Ruda. Z roku na rok przybywa świątecznych piosenek, które są wykonywane przez rozmaite gwiazdy, jednak nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez tradycyjnych kolęd, które znane są od wielu pokoleń. Jaka jest historia naszych ulubionych kolęd?

„Bóg się rodzi”

„Bóg się rodzi” to potoczny tytuł utworu „Pieśń o narodzeniu pańskim", której pierwszy zapis pochodzi z 1792 r. Jej autorstwo przypisuje się Franciszkowi Karpińskiemu. Dowodzi tego charakter kolędy - bardzo wyróżniającej się na tle ówczesnych utworów ludowych. Kolęda ma charakter bardzo podniosły, podkreślając wagę wydarzenia. To opowieść o zwycięstwie i potędze Boga oraz o tym, że przepowiednie proroków sprzed tysięcy lat się spełniły.

"W żłobie leży"

Jest to jedna z najstarszych polskich pieśni świątecznych, jakie przetrwały do dziś. Powstała w XVII lub XVIII wieku. Prawdopodobnie jej autorem był słynny królewski kaznodzieja, Piotr Skarga. Co ciekawe, kolęda jest śpiewana na melodię poloneza koronacyjnego Władysława IV Wazy.

"Cicha noc"

Jedna z ulubionych kolęd Polaków i nie tylko. "Cicha noc" jest popularna w całym chrześcijańskim świecie! Kolędę po raz pierwszy wykonano podczas pasterki w 1818 r. w austriackim Oberndorf bei Salzburg, a autorem oryginalnych słów niemieckich „Stille Nacht” był Joseph Mohr. Jak się okazuje słowa tej kolędy zostały przetłumaczone na język polski dopiero w 1930 r., co zawdzięczamy Piotrowi Maszyńskiemu. Do tej pory przetłumaczono ją na ok 300 języków świata.

"Dzisiaj w Betlejem"

To tradycyjna polska kolęda, a jej autor jest nieznany, co świadczy o długiej historii utworu. Pierwszy jej udokumentowany zapis pochodzi ze śpiewnika ks. Siedleckiego z 1878 r. Ze skoczną melodią tej kolędy współgra temat: ogłaszanie radosnej nowiny narodzin Chrystusa, które powinna uszczęśliwić wszystkich ludzi. Utwór powstał, jako katolicki, jednak z biegiem lat doczekał się również wersji protestanckiej.

"Lulajże, Jezuniu"

Tę kolędę również możemy zakwalifikować, jako tradycyjnie polską. Powstała w drugiej połowie XVII wieku. Jest to jedna z bardziej wzruszających kolęd, opowiadająca o matczynych, rodzicielskich uczuciach. Kolęda jest śpiewana przez matkę, która tuli swoje dziecko do snu. Utwór stanowił inspirację dla wielu twórców, np. Fryderyk Chopin wykorzystał motyw w środkowej części jednego ze swoich utworów- Scherzo h-moll.


Przeczytaj również:

 

autor: Zuza K. Wolska / info: Ofeminini

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy