Reklama

Nowa Ruda. Karczma Piwna została odwołana

Opublikowano:
Autor:

Nowa Ruda. Karczma Piwna została odwołana - Zdjęcie główne

Inicjatorami pierwszego spotkania Gwarków Noworudzkich w 1972 roku byli inżynierowie z Zakładowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie jest możliwe zorganizowanie 49 Karczmy Piwnej Gwarków Noworudzkich.

Nowa Ruda. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górniczych-organizator corocznych Karczm Piwnych poinformował, że ze względu na dynamiczną sytuację epidemiologiczną nie jest możliwe zorganizowanie 49 Karczmy Piwnej Gwarków Noworudzkich. Karczma miała się odbyć 26 listopada. - Obowiązujące nas obostrzenia w czasie trwania epidemii COVID -19, czyli zapis mówiący że we wszystkich typach zgromadzeń w imprezach i spotkaniach organizowanych w lokalu może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób nie stwarza możliwości do zorganizowania Karczmy Piwnej - poinformował organizator.

To już drugi rok z rzędu, kiedy zorganizowanie Karczmy Piwnej nie jest możliwe.

Tradycja Barbórki i piwnych karczm

Barbórka, czyli Dzień Górnika to tradycyjne górnicze święto. W Polsce jest obchodzone 4 grudnia, w dniu Św. Barbary będącej patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. W tym dniu organizowane są m.in. koncerty, występy artystyczne, zabawy i bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. W dniach poprzedzających Barbórkę, organizowane są tzw. karczmy piwne, w których uczestniczą górnicy i osoby związane z górnictwem. Organizowane są one przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa. Karczmy piwne nie mają długiej tradycji. Pojawiły się dopiero w latach 80-tych XX wieku. Wcześniej organizowane były tzw. spotkania gwarków przy piwie. Inicjatorami pierwszego spotkania Gwarków Noworudzkich w 1972 roku byli inżynierowie z Zakładowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Sztafeta animatorów górniczej rozrywki trwa nieustannie dzięki zaangażowaniu wielu, którym tradycja ta jest szczególnie bliska.

K.Golak

Czytaj także:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy