Nowa Ruda. Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystąpiła do starostwa powiatowego w Kłodzku o wydanie decyzji określającej zakres i kierunek rekultywacji terenu. Aby Starostwo mogło wydać tę decyzję, zwróciło się do burmistrza Nowej Rudy o wydanie opinii w tej sprawie.
Projekt zakłada całkowite wygaszenie hałdy aż do gruntu macierzystego, co pozwoli na trwałe i bezpieczne przywrócenie terenu do środowiska naturalnego. Szacowana wartość tego ogromnego przedsięwzięcia wynosi ponad 700 mln zł -
informuje Tomasz Kiliński.
Start za dwa lata
Decyzja Starostwa jest kluczowa, ponieważ umożliwi SRK złożenie wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o finansowanie rekultywacji. Kolejnymi etapami będą ogłoszenie przetargu na wykonawcę prac i samo rozpoczęcie rekultywacji.
Przy sprzyjających warunkach pierwsze prace rekultywacyjne, mogą ruszyć za dwa lata. To realna perspektywa, dzięki której teren hałdy w Słupcu zyska nowe życie i stanie się bezpieczniejszy dla środowiska oraz mieszkańców - informuje burmistrz Nowej Rudy. Kiliński podziękował wicemarszałek Sejmu Monice Wielichowskiej za zaangażowanie oraz wsparcie w działaniach na rzecz realizacji tego ważnego projektu.
Pochyliliśmy się nad gotowym projektem, który powinien do końca lutego być opatrzony decyzją Starostwa, która będzie określać zakres i kierunek rekultywacji terenu
- informuje Wielichowska na portalu społecznościowym.
Niepokój mieszkańców
Hałda w Słupcu co jakiś czas daje się we znaki okolicznym mieszkańcom. Kłęby dymu unoszące się z jej wierzchołka w pierwszej połowie ubiegłego roku, stały się nawet tematem interpelacji skierowanej do burmistrza, przez radną Reginę Wałęsę. Trzeba jednak pamiętać, że pożary zgromadzonego na hałdach kopalnianego urobku to naturalne procesy, które często się zdarzają i są niezależne od nikogo.
Mamy jednak na uwadze komfort mieszkańców Nowej Rudy, wsłuchujemy się w ich głosy, dlatego nieustannie podejmujemy takie działania, które pozwolą jak najszybciej rozwiązać powstające niedogodności. Od przeszło dwóch lat SRK prowadzi na hałdzie Słupiec doraźne prace naprawcze i zabezpieczające. Wiele w tym czasie już wykonaliśmy, to między innymi specjalna okrywa powierzchni zwałowiska, ekrany izolacyjne. Należy jednak pamiętać, że to ogromny obszar i tysiące ton płonącego materiału, a samo zadanie nie jest łatwe. Jesteśmy jednak na ostatniej prostej do tego, aby finalnie hałdę Słupiec wygasić, a okoliczny teren był w pełni bezpieczny dla mieszkańców i przyrody - tłumaczy rzecznik prasowy SKR, Mariusz Tomalik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.