Reklama

Nowa Ruda. Kogo chowają w grobie przy kaplicy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Redakcja

Nowa Ruda. Kogo chowają w grobie przy kaplicy? - Zdjęcie główne

Przy kaplicy na noworudzkim cmentarzu jest grobowiec. Mówi się o nim "tymczasowy" | foto Fot. Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy w Nowej Rudzie wszystkie pochówki są legalne? Kto jest chowany w murowanym grobie obok kaplicy na noworudzkim cmentarzu? Czy sanepid uczestniczy w ekshumacji tamtejszych zwłok?

Nowa Ruda. Przy kaplicy na noworudzkim cmentarzu jest grobowiec. Mówi się o nim "tymczasowy", bo tam zarządca cmentarza ma tymczasowo chować zwłoki i tam odbywają się też pogrzeb. Później zwłoki pochowanych w nim osób mają być przenoszone w inne miejsce – do grobowca właściwego. Ostatnie ciało, jakie zostało złożone w tym grobie to ciało zmarłej w grudniu ubiegłego roku kobiety. Czy jest to legalne? Jak powinno się zgodnie z prawem ekshumować ciała? Czy "grobowiec tymczasowy" może istnieć na cmentarzu? Zapytaliśmy o to miejskich urzędników, radnych i pracowników kłodzkiego sanepidu (czytaj w ramkach). Kiedy ekshumacja? Prawo nie określa minimalnego terminu ekshumacji zwłok po pochówku. Wyjątkiem jest zakaz ekshumacji w okresie dwóch lat od dnia zgonu, gdy osoba zmarła na chorobę zakaźną. Ekshumację przeprowadza zakład pogrzebowy, a nadzór nad nią pełni sanepid – od wydania na nią zgody, po jej przeprowadzenie. Na przestrzeni 2020 i 2021 r. do kłodzkiego sanepidu wpłynęły dwa wnioski o wydanie zgody na ekshumację zwłok z grobu przy kaplicy na noworudzkim cmentarzu. - Były one uzasadnione tym, iż był brak możliwości przygotowania właściwego grobowca, a pogrzeb nastąpił w tymczasowo wybranym grobie, celem zaś ekshumacji było przeniesienie zwłok z grobu tymczasowego do nowego grobu. Wnioskodawcy w tych sprawach podali różne lokalizacje grobów dotychczasowego pochowania zmarłych osób – wyjaśnia Marta Koczwara. W związku z tym, że kłodzki sanepid otrzymał w tym roku wniosek o ekshumację znajdujących się w przy kaplicznym grobie zwłok, Koczwara zapewnia, że zostanie też przeprowadzona kontrola sanitarna tej ekshumacji.

 

KRZYSZTOF CZAJKA rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie

Krzysztof Czajka mówi wprost: miasto nie posiada na swoich cmentarzach miejsc wydzielonych do tzw. "tymczasowego pochówku". Urzędnik przypomina też, że ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie nakłada na właścicieli cmentarzy obowiązku posiadania takich miejsc, dlatego też w regulaminie korzystania z cmentarzy komunalnych na terenie miasta oraz w uchwale w sprawie ustalenia opłat cmentarnych brak jest na ten temat jakichkolwiek wzmianek. - Przeprowadzające ekshumację przedsiębiorstwa/zakłady pogrzebowe mogą na terenie cmentarzy posiadać groby murowane, które są przez nich wykorzystywane podczas ekshumacji zwłok. Posiadanie takiego miejsca wynika z organizacji pracy danego zakładu pogrzebowego – podkreśla Krzysztof Czajka.

 

JANUSZ STANIOCHA noworudzki radny

Ekshumacja odbywa się za każdym razem "na papierach". My kontrolowaliśmy to w 2019 r., bo jak kontrolowaliśmy cmentarz, to sprawdzaliśmy ekshumację tego grobu i było potwierdzenie, że za każdym razem był papier z sanepidu. A jak sanepid zezwala na ekshumację to bierze za to odpowiedzialność. Rozmawiałem również z zarządcą cmentarza Czesławem Kantorskim, który potwierdza, że na wszystko ma odpowiednie dokumenty. Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego są informacje, że w uzasadnionych przypadkach na wniosek ludzi upoważnionych do pochówku można dokonać ekshumacji. 

 

MARTA KOCZWARA rzecznik prasowy sanepidu w Kłodzku

Marta Koczwara podkreśla jedno. W przepisach prawnych nie ma definicji "grobu tymczasowego", a wszystkie znajdujące się na terenie cmentarza groby ziemne lub murowane przeznaczone są do pochowania zwłok ludzkich w trumnie lub spopielonych w urnie. Muszą jedynie spełniać wszystkie wymagania określone w przepisach. - Osoby uprawnione do decydowania w sprawie pochówku osoby zmarłej są też uprawnione do decydowania w sprawie ekshumacji i mogą wystąpić do sanepidu z wnioskiem o wydanie zgody na przeprowadzenie ekshumacji zwłok/szczątków ludzkich w celu pochowania w innym grobie. Osobami takimi są: małżonek zmarłego, krewni zstępni, krewni wstępni, krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowaci w linii prostej do 1 stopnia – wylicza Marta Koczwara.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy