Nowa Ruda. Śmierdziało w całym domu, firanki non-stop brudne, pył na meblach i zastawie - wspomina czasy z piecem kaflowym, mieszkanka ścisłego centrum Nowej Rudy. Wiadrami z podwórka, aż na drugie piętro trzeba było to cholerstwo dźwigać - dodaje.
Czas węgla dobiegł końca
Epoka czarnego złota jednak dobiegła końca. Najpierw zamknięto kopalnie i zwolniono górników, potem przyszedł czas na kopciuchy. Ich likwidację wymusza Unia Europejska i walka o klimat. Jakość powietrza w mieście, szczególnie jesienią i zimą jest wciąż na cenzurowanym. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych, Nową Rudę od lat lokuje Alarm Antysmogowy.Gaz to wygoda - wzdycha Maria Gawrońska, która już siedem lat temu zrezygnowała z węgla. Z pomocą samorządu wymieniła źródło ciepła i jest zadowolona. W domu czyściutko, firanki białe i z wiadrami nie trzeba się po schodach wspinać - wylicza korzyści kobieta.
Powolne tempo zmian
Mimo, że nakreślony w magistracie plan redukcji szkodliwych emisji jest bardzo ambitny, jego realizacja przebiega powoli. W ubiegłym roku zlikwidowano 178 kopciuchów, co jest kroplą w morzu potrzeb. W mieście nadal truje 4 800 pieców kaflowych, kominków, kuchni na węgiel czy ogrzewczych kotłów. Najwięcej w kamienicach, ścisłego centrum i dzielnicy Drogosław - wskazuje Marta Krupa, kierująca ochroną środowiska w noworudzkim magistracie. Jeżeli likwidacja postępować będzie w dotychczasowym tempie, problem zostanie rozwiązany nie wcześniej, niż za 27 lat.
Poszłoby szybciej, gdyby nie poprzedni rząd
Zdobyliśmy sporo środków, wymieniliśmy mnóstwo kopciuchów, ale mógłby być to proces bardziej intensywny. Gdyby programy wdrożone przez poprzedni rząd, od początku umożliwiały dofinansowanie wymiany kopciuchów w mieszkaniach, znajdujących się w budynkach komunalnych, w 100% należących do gminy, tempo zmian byłoby szybsze - przekonuje burmistrz Nowej Rudy.
Nowa perspektywa środków unijnych, o które zabiegamy w ramach funduszu sprawiedliwej transformacji już takie dofinansowanie dopuszcza
- dodaje Tomasz Kiliński.
To właśnie w komunalnych kamienicach, w całości należących do gminy, kopciuchów jest najwięcej.
Barierą, jak zwykle pieniądze
Niewielu stać na samodzielny wydatek. Stąd popularność, uruchomionych we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska programów - mówi Marta Krupa.Pierwszy to "Czyste Powietrze", przeznaczony dla właścicieli domów jednorodzinnych. Z 243 wniosków, złożonych w ubiegłym roku 144 zostały zrealizowane, a do beneficjentów trafiło prawie 2 mln zł. Dla posiadających mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, był program "Ciepłe Mieszkanie". W ubiegłorocznej edycji zrealizowano tylko 35 przedsięwzięć za blisko pół miliona złotych.
Ciepłe mieszkanie II opóźnione przez zmianę władzy
Czekamy na zawarcie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska umowy na kolejny program Ciepłe Mieszkanie II. Wniosek złożyliśmy już w październiku ubiegłego roku, został zaakceptowany, ale ze względu na zmiany personalne we władzach funduszu, sprawa nieco się przedłużyła - tłumaczy Marta Krupa. Nieoficjalnie wiadomo, że gminie przyznano dofinansowanie. Ten program obejmie najemców i wspólnoty mieszkaniowe.
Deszcz pieniędzy na termomodernizację
Ponad 12 mln zł z unijnego Funduszu Rozwoju Regionalnego zasili budżet noworudzkiego magistratu. To pieniądze na termomodernizację budynków użyteczności publicznej.
Cieszę się, że wszystkie złożone projekty zostały ocenione pozytywnie. Wnioskodawcy solidnie przygotowali się do ogłoszonego przez nas naboru
- mówił na konferencji prasowej Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
Dzięki dofinansowaniu Nowa Ruda zrealizuje prace na terenie filii Szkoły Podstawowej nr 2 (budynki przy ul. Srebrnej) oraz Szkoły Podstawowej Nr 7 w Słupcu.
Termomodernizacja oznacza nie tylko poprawę efektywności energetycznej, ale też głębsze działania,zmieniające sposób ogrzewania obiekt ów użyteczności publicznej, jak choćby szkoły
- mówi burmistrz Tomasz Kiliński.
Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że jakość powietrza w Nowej Rudzie jest z roku na rok coraz lepsza, a ilość dni z przekroczeniem normy średniodobowej pyłu zawieszonego spada. W 2022 roku było ich 95, rok później już tylko 56.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.