Reklama

Nowa Ruda. Kościół przy ul. Cmentarnej odzyska dawny blask

Opublikowano:
Autor:

Nowa Ruda. Kościół przy ul. Cmentarnej odzyska dawny blask - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowy dach, nowe tynki, wzmocnienie konstrukcji ścian i konserwacja rzeźb. Kościółek pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Cmentarnej odzyska dawny blask. Już nie będziemy się wstydzić za jego stan podczas odbywających się w nim pogrzebów.

- Oryginalnym pokryciem kościoła było pokrycie kamienne z łupka, które w latach 1967-1968 zostało wymienione na eternit - przypomina Anna Nowakowska-Ciuchera, kierownik wałbrzyskiej delegatury Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Należy uznać, że prace te doprowadziły do niekorzystnego przekształcenia wyglądu obiektu, zniekształcające jego historyczny kształt - dodaje.

Rakotwórcze pokrycie

Dlatego konserwator zabytków chce, aby przywrócić obiektowi pierwotny wygląd poprzez odtworzenie historycznego pokrycia dachowego. Zniknie więc rakotwórczy eternit.

- W związku ze znacznym zawilgoceniem murów kościoła należy zabezpieczyć go przed dalszym zawilgoceniem i podciąganiem kapilarnym. W ramach tych prac trzeba udrożnić lub wymienić system odprowadzania wód opadowych, wykonać w miarę możliwości izolację pionową i poziomą przeciwwilgociową, bądź drenaż, a następnie osuszyć mury. Remont elewacji należy wykonać dopiero w następnej kolejności - mówi Anna Nowakowska-Ciuchera.

Remont będzie obejmował też wewnętrzne tynki kościoła oraz konserwację związanych z nimi kamiennych rzeźb eksponowanych na zewnątrz. Do zrobienia są następujące prace: wzmocnienie i skotwienie pęknięć w ścianach kościoła, remont wewnętrznych tynków kościoła, konserwacja płaskorzeźby Wniebowzięcia NMP nad wejściem do zakrystii kościoła, konserwacja kamiennego krucyfiksu ("Ukrzyżowanie") eksponowanego przed kościołem oraz konserwacja wolnostojącego portalu eksponowanego w sąsiedztwie kościoła.

Modernizacja Kościoła Pomocniczego p.w. WNMP w Nowej Rudzie będzie kosztować 1 mln 90 tys. zł. Zrealizuje go noworudzka firma Oliwia Dominika Konefała. To to samo przedsiębiorstwo, które robiło remont szkoły podstawowej na ul. Kopernika. Firma zasłynęła z tego, że tak szybko, jak zrobiła ten remont, tak szybko zaczęły wychodzić różne rzeczy do poprawki. 

 

Pod specjalnym nadzorem

Firma Dominika Konefała realizuje też remont przedszkola w Radkowie. Tam burmistrz Jan Bednarczyk ma na tę inwestycję baczenie. Szczególne.

- Tak. Był już drugi odbiór kontrolny. Dotychczas znaczących usterek nie stwierdzono, terminy też są dotrzymywane - powiedział nam we wtorek Bednarczyk.

Zapytaliśmy Dominika Konefała o to, czy na pewno jest w stanie podołać remontowi noworudzkiej świątyni i czy ma wykwalifikowanych pracowników, którzy potrafią się zajmować takimi zabytkami. Zapewnił nas, że tak.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy