Reklama

Nowa Ruda. Mamy najwyższą ściankę wspinaczkową w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Redakcja

Nowa Ruda. Mamy najwyższą ściankę wspinaczkową w Polsce - Zdjęcie główne

Nowa Ruda. Burmistrz Tomasz Kiliński na ściance wspinaczkowej | foto Fot. Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa Ruda. Mamy najwyższą ściankę wspinaczkową w Polsce. Co przyda nam się podczas wspinaczki i czy możemy liczyć na pomoc instruktora?

Nowa Ruda. Nie w Warszawie, nie w Krakowie, czy Wrocławiu, ale u nas w Nowej Rudzie, w dzielnicy Słupiec miłośnicy wspinaczek mają prawdziwy raj. To właśnie tutaj znajduje się najwyższa ścianka wspinaczkowa w Polsce. Ma ponad 58 metrów wysokości. Na jej budowę wydano 2,5 miliona złotych. Jest symbolem miasta i całego regionu. Dawniej obsługiwała szyb Kopalni KWK Nowa Ruda. Teraz odremontowana i zagospodarowana jest atrakcją turystyczno - sportową, która przyciąga zarówno amatorów, jak i pasjonatów wspinaczki na sztucznych ściankach.

Całość jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Ścianka wspinaczkowa podzielona jest na dwie części: wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna wykonana jest na bazie paneli wspinaczkowych z laminatu poliestrowego, usytuowana wewnątrz wieży żelbetowej. Podstawowe wymiary ściany to: 11 dróg wspinaczkowych: długość od 6 do 21m, wysięg przewieszenia: do 8,4m (4 drogi wspinaczkowe). Zewnętrzna jest wykonana bezpośrednio na elewacji betonowej budynku - zewnętrzna elewacja wieży szybowej. Podstawowe wymiary ściany: 4 drogi wspinaczkowe na zewnątrz: długość od 22 do 58,8 m.

Sport ekstremalny

Wspinaczka ściankowa zalicza się do sportów ekstremalnych. Z oferty korzystają tak naprawdę dwie grupy. Jest to młodzież szkolna, którą instruktorzy szkolą i u której próbują rozbudzić pasję i miłość do uprawiania tego typu sportów oraz tzw. wyczynowcy. Z tej drugiej grupy do Nowej Rudy przyjeżdżają powspinać się wyczynowcy z całej Polski. Osoby będące po raz pierwszy na ściance wspinaczkowej mogą liczyć na pomoc operatora ścianki. Wszyscy korzystający ze ścianki zobowiązani są do wypełnienia oświadczenia. Oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego.

Trochę historii

Wieża była połączona krytymi pomostami z budynkiem lampowni i łaźni górniczej, które umożliwiały dojście załogi oraz pomostami z budynkiem Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla dla transportu urobku węglowego. Wewnątrz wieży znajdowały się dwie elektryczne maszyny wyciągowe, które obsługiwały przedział klatkowy i przedział skipowy wraz z urządzeniami mechanicznymi i elektrycznymi niezbędnymi do ich funkcjonowania. Wieża oddana została do użytkowania w 1967 roku. Służyła do końca istnienia pola Słupiec kopalni Nowa Ruda, czyli do 2000 roku. 

 

Co zabrać, kiedy wybieramy się na ściankę:

Obuwie zmienne (np. adidasy, trampki). Powinno być dobrze dopasowane do stopy

Wygodne ubranie niekrępujące ruchów

 

Kiedy ścianka jest czynna?

Od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 - 18.00

 

CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy