Reklama

Nowa Ruda. Miasto gotowe do sprzedaży węgla

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Redakcji

Nowa Ruda. Miasto gotowe do sprzedaży węgla - Zdjęcie główne

foto Archiwum Redakcji

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwa podmioty będą handlować tańszym "rządowym" węglem dla noworudzkich gospodarstw domowych. Pierwsze 700 tys. zł na zakup opału zostało wczoraj wprowadzone do budżetu miasta.

Nowa Ruda. Ze wstępnych deklaracji do Nowej Rudy do końca roku ma trafić ok. 300 ton węgla, które miasto będzie sprzedawało po preferencyjnej cenie 2 tys. zł. Jak informuje Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy, konkretne ilości węgla, które miasto będzie sprowadzać będą wynikały z zapotrzebowania, czyli wniosków składanych przez mieszkańców.

W tym tygodniu władze Nowej Rudy podpisały w tej sprawie porozumienia z dwoma punktami prywatnych przedsiębiorców, którzy będą z miastem realizować to zadanie. Są to Antracyt Sprzedaż Opału – Marek Warowy i Skład Opału Lidia Mieczkowska.

Przedsiębiorcy ci będą odbierać węgiel w wyznaczonym punkcie czy punktach, przywozić go do Nowej Rudy i przygotowywać do odbioru dla mieszkańców. Mieszkaniec, który złoży do urzędu miejskiego wniosek o zakup węgla po preferencyjnej cenie po jego weryfikacji wpłaci pieniądze za daną ilość węgla i dostanie dokument uprawniający do jego odbioru. 

Ważna informacja jest taka, że za węgiel nie będziemy płacić w żadnym z dwóch składach opału tylko pieniądze będą wpłacane do urzędu miasta. To miasto kupuje i miasto sprzedaje węgiel
– mówi Kiliński.

Węgiel polski, czy sprowadzany zza granicy

Jaki to będzie węgiel, trudno powiedzieć. Zdaniem burmistrza noworudzcy przedsiębiorcy z którymi miasto uruchamia współprace nie zdecydowali się na możliwy wariant, kiedy to oni zakupują węgiel i oni go sprzedają.

Obawiają się ryzyka jaki węgiel do nas przyjedzie. W mediach słyszymy zapewnienia, że jest to węgiel certyfikowany, że jest bardzo dobry itd. Zweryfikuje to czas. My też te obawy mamy, ale dzisiaj nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować. Dopiero jak przedsiębiorcy będą mogli w wyznaczonych punktach odebrać i przywiozą go będziemy wiedzieli tak naprawdę co to jest
– dodaje burmistrz. 

Kiedy węgiel w składach

Tomasz Kiliński chciałby by „rządowy” węgiel jeszcze w listopadzie był dostępny w składach. Do końca tygodnia powinniśmy dostać projekt porozumienia pomiędzy gminą a sprzedającym węgiel. Jak to dostaniemy, zweryfikujemy, podpiszemy to będziemy tymi którzy zostali zadysponowani do odbioru węgla. Nie chcę mówić czy to będzie za tydzień czy dwa, bo nie jestem w stanie na to odpowiedzieć. My jesteśmy gotowi do realizacji tego zadania – wyjaśnia Kiliński.

Kto kupi węgiel za 2 tysiące złotych?

Do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach uprawnione są gospodarstwa domowe: na rzecz których wypłacony został dodatek węglowy oraz ci, których wniosek o wypłatę dodatku węglowego został pozytywnie rozpatrzony przez noworudzkich urzędników. Mogą go nabyć także osoby, które nie złożyły wniosku o wypłatę dodatku węglowego, a spełniają warunki uprawniające do jego otrzymania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy