Nowa Ruda. Ze wstępnych deklaracji do Nowej Rudy do końca roku ma trafić ok. 300 ton węgla, które miasto będzie sprzedawało po preferencyjnej cenie 2 tys. zł. Jak informuje Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy, konkretne ilości węgla, które miasto będzie sprowadzać będą wynikały z zapotrzebowania, czyli wniosków składanych przez mieszkańców.
W tym tygodniu władze Nowej Rudy podpisały w tej sprawie porozumienia z dwoma punktami prywatnych przedsiębiorców, którzy będą z miastem realizować to zadanie. Są to Antracyt Sprzedaż Opału – Marek Warowy i Skład Opału Lidia Mieczkowska.
Przedsiębiorcy ci będą odbierać węgiel w wyznaczonym punkcie czy punktach, przywozić go do Nowej Rudy i przygotowywać do odbioru dla mieszkańców. Mieszkaniec, który złoży do urzędu miejskiego wniosek o zakup węgla po preferencyjnej cenie po jego weryfikacji wpłaci pieniądze za daną ilość węgla i dostanie dokument uprawniający do jego odbioru.
Ważna informacja jest taka, że za węgiel nie będziemy płacić w żadnym z dwóch składach opału tylko pieniądze będą wpłacane do urzędu miasta. To miasto kupuje i miasto sprzedaje węgiel
– mówi Kiliński.
Węgiel polski, czy sprowadzany zza granicy
Jaki to będzie węgiel, trudno powiedzieć. Zdaniem burmistrza noworudzcy przedsiębiorcy z którymi miasto uruchamia współprace nie zdecydowali się na możliwy wariant, kiedy to oni zakupują węgiel i oni go sprzedają.
Obawiają się ryzyka jaki węgiel do nas przyjedzie. W mediach słyszymy zapewnienia, że jest to węgiel certyfikowany, że jest bardzo dobry itd. Zweryfikuje to czas. My też te obawy mamy, ale dzisiaj nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować. Dopiero jak przedsiębiorcy będą mogli w wyznaczonych punktach odebrać i przywiozą go będziemy wiedzieli tak naprawdę co to jest
– dodaje burmistrz.
Kiedy węgiel w składach
Tomasz Kiliński chciałby by „rządowy” węgiel jeszcze w listopadzie był dostępny w składach. Do końca tygodnia powinniśmy dostać projekt porozumienia pomiędzy gminą a sprzedającym węgiel. Jak to dostaniemy, zweryfikujemy, podpiszemy to będziemy tymi którzy zostali zadysponowani do odbioru węgla. Nie chcę mówić czy to będzie za tydzień czy dwa, bo nie jestem w stanie na to odpowiedzieć. My jesteśmy gotowi do realizacji tego zadania – wyjaśnia Kiliński.
Kto kupi węgiel za 2 tysiące złotych?
Do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach uprawnione są gospodarstwa domowe: na rzecz których wypłacony został dodatek węglowy oraz ci, których wniosek o wypłatę dodatku węglowego został pozytywnie rozpatrzony przez noworudzkich urzędników. Mogą go nabyć także osoby, które nie złożyły wniosku o wypłatę dodatku węglowego, a spełniają warunki uprawniające do jego otrzymania.Przeczytaj również: Nowa Ruda na szczycie niechlubnego rankingu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.