Polski Alarm Smogowy opublikował kilka dni temu już dziewiąty ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Niestety, tegorocznym "zwycięzcą" została Nowa Ruda, która już w poprzednich latach znajdowała się na pierwszym miejscu tego zestawienia.
Z rankingu wynika, że w 2023 roku w Nowej Rudzie odnotowano aż 56 dni smogu, podczas gdy dopuszczalna norma UE wynosi 35 dni. Nowa Ruda miała także najwyższe średnioroczne stężenie pyłu PM10 w powietrzu – 32 µg/m³.
Jak podkreśla burmistrz Nowej Rudy, Tomasz Kiliński, główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w mieście są przestarzałe piece, tzw. „kopciuchy”, w mieszkaniach, często w budynkach pochodzących z XIX i początku XX wieku.
Pozytywnym zaskoczeniem w rankingu PAS dla burmistrza jest fakt, że Nowa Ruda znalazła się poza pierwszą trójką miast o najwyższej zawartości rakotwórczego benzo[a]pirenu w powietrzu.
To bardzo dobra wiadomość, ponieważ w ciągu ostatnich lat zawartość benzo[a]pirenu w powietrzu w Nowej Rudzie zmniejszyła się czterokrotnie: z poziomu 16 ng/m³ do 4 ng/m³
– mówi Kiliński.
Zdaniem burmistrza, jeśli chodzi o stężenie pyłu PM10 w powietrzu, to obecnie mieści się ono w obowiązującej normie europejskiej. Jednak norma ta ulegnie zaostrzeniu w 2030 roku, co stawia przed miastem nowe wyzwania.
Niestety, wciąż mamy do czynienia ze złej jakości powietrzem: 56 dni w roku to wyraźne przekroczenie normy, która dopuszcza jedynie 35 dni smogu.
56 dni smogu rocznie, w porównaniu do 95 dni rok wcześniej, oznacza prawie o połowę mniej dni zanieczyszczonego powietrza, co oczywiście cieszy. Spadki te potwierdzają, że działania podejmowane w Nowej Rudzie, zwłaszcza te realizowane wspólnie z mieszkańcami, którzy korzystają z dostępnych programów wsparcia, przynoszą wymierne efekty. Stan powietrza, którym oddychamy, stale się poprawia – wyjaśnia burmistrz.
Tomasz Kiliński zwraca uwagę, że wyzwaniem jest dalsze konsekwentne działanie na rzecz poprawy jakości powietrza. Nasz rozmówca przypomina, że w większości miejsc w Polsce nie ma stacji pomiarowych.
Oprócz stacji pomiarowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, znajdującej się przy ul. Jeziornej w Nowej Rudzie, pomiary dokonywane są także w innych częściach miasta, gdzie jakość powietrza jest znacznie lepsza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.