reklama
reklama

Nowa Ruda. Nie będzie drastycznych podwyżek cen wody i ścieków?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nowa Ruda. Nie będzie drastycznych podwyżek cen wody i ścieków? - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTo, że z początkiem przyszłego roku czeka nas podwyżka za wodę i ścieki jest pewne. Mieszkańcy dwóch noworudzkich gmin z niepokojem czekają na informację o skali podwyżki.
reklama

Zachęceni pytaniami od mieszkańców wracamy do tematu podwyżek taryf za wodę i odbiór ścieków, o których informowaliśmy kilka tygodni temu.

Wtedy prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie Mariusz Małek twierdził, że podwyżki owszem będą jednak o ich wysokości jeszcze za wcześnie mówić. 

Ostatnia podwyżka niemal nieodczuwalna

W styczniu 2025 r. kończy się obowiązująca od lutego 2021 r. taryfa zatwierdzona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Przez czas jej obowiązywania dla mieszkańców Nowej Rudy, gminy Nowa Ruda oraz Barda i Kamieńca Ząbkowickiego coroczne podwyżki były prawie nieodczuwalne.

Teraz zaniepokojeni doniesieniami medialnymi na temat dużych podwyżek cen wody i ścieków w wielu miastach w Polsce sięgających nawet 50 i 60 procent chcą wiedzieć, ile więcej będą płacili po podwyżce.

reklama

Drożeje wszystko

Mariusz Małek potwierdzając plany podniesienia taryf za wodę i odprowadzanie ścieków przekonuje, że obowiązujące dotychczas stawki nie odzwierciedlają wszystkich kosztów funkcjonowania spółki.

Jak mówi czekająca nas podwyżka, jak w wielu innych miastach, wynika z niezależnych od ZWiK czynników zewnętrznych, które wpływają na ceny usług w ostatnich trzech latach. To przede wszystkim wysoka inflacja - 34,4% w latach 2021 – 2023, wzrost o ponad połowę płacy minimalnej w stosunku do 2021 r., a także niemal 2,5-krotny wzrost cen energii elektrycznej. Nie bez znaczenia jest też podatek jaki spółka musi zapłacić gminom za obiekty umieszczone na ich terenie. 

W trakcie rozmowy w połowie sierpnia prezes noworudzkiego zakładu wodno-kanalizacyjnego Mariusz Małek twierdził, że o wysokości ewentualnej podwyżki poinformuje nas w połowie września. 

reklama

Jednak powódź, która ostatnio przeszła między innymi przez ziemię kłodzką i zaangażowanie ZWiK - u najpierw w ochronę, a później w usuwanie jej skutków nieco przedłużyły ten termin. 

Nadal prowadzimy wyliczenia, zbieramy wszystkie koszty, analizujemy plany realizacji programów na przyszłe lata, dlatego jeszcze dziś nie chciałbym mówić o ile wzrosną ceny
– mówi Małek. 

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy podwyżka cen za wodę i odbiór ścieków ma oscylować w granicach 20 procent. 

Wniosek do Wód Polskich spółka złoży po zakończeniu wyliczeń w których uwzględnione zostaną wszystkie składniki kosztowe. Na jego złożenie ma 120 dni, a procedowanie wniosku przez PGW Wody Polskie musi się zakończyć do 1 lutego 2025 r. i tak naprawdę ile ostatecznie zapłacimy dowiemy się dopiero w styczniu. 

reklama

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama