17 września przypada 84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Tego samego dnia obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka. We wrześniu 1939 r. armie Niemiec i Związku Radzieckiego najechały Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową. Agresja była konsekwencją zawartego 23 sierpnia paktu Ribbentrop – Mołotow. Polscy jeńcy wojenni trafili m.in. do sowieckich obozów. Niemcy wraz ze Słowacją zaatakowali 1 września 1939 roku, a Sowieci – 17 września. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej.
Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Stracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń.
Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski innej niż ta, którą opuszczali.
Pierwsza z czterech masowych deportacji obywateli polskich z ziem wschodnich, które przeprowadzono po 17 września 1939 roku, odbyła się 10 lutego 1940 r. Do północnych obwodów Rosji i zachodnią Syberię trafiło wtedy około 140 tysięcy ludzi.
Rocznicę tych tragicznych wydarzeń tradycyjnie uczczą członkowie Koła Związku Sybiraków w Nowej Rudzie podczas uroczystości zorganizowanej wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury we wtorek, 19 września.
Serdecznie zapraszam na obchody Dnia Sybiraka, które rozpoczną się o godzinie 11:00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Sybiraków zesłanych na „Nieludzką Ziemię” w latach 1939 - 1956 przy naszym Ośrodku Kultury. Później zasadzimy dąb imienia generała Władysława Sikorskiego. Dalsza część uroczystości odbędzie się na Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, gdzie oprócz występów artystycznych planowane są wykłady i odczyty, a także wręczenie pamiątkowych medali – mówi dyrektor MOK – Agata Pilarska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.