Nowa Ruda. Z propozycją nadania parkowi miejskiemu przy ulicy Strzeleckiej nazwy Heleny i Władysława Grzegorczyków w połowie maja wystąpiła Fundacja Olgi Tokarczuk.
Zdaniem fundacji przypomnienie postaci wyjątkowych, zdeterminowanych potrzebą niesienia pomocy słabszym i zagrożonym jest niezwykle konieczne.
Należy upamiętniać postawy będące dowodami człowieczeństwa i bezkompromisowej walki o ludzką godność i życie
– czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Kim byli Władysław i Helena Grzegorczykowie?
Władysław i Helena Grzegorczykowie urodzili się w Borysławiu na terenie dzisiejszej Ukrainy. Małżeństwo Grzegorczyków w trakcie II wojny światowej uratowało co najmniej 18 żydów. Pomoc rozpoczęli zaraz po wkroczeniu Niemców do Borysławia w 1945 r.21 września 1965 roku małżonkowie otrzymali prestiżowe wyróżnienia i tytuły: tytuły i medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznawane przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom nieżydowskiego pochodzenia, które z narażeniem własnego życia pomagały żydom w czasie Holocaustu.
Natomiast w 2008 r. państwo Grzegorczykowie zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu życia żydom podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich. Władysław i Helena Grzegorczykowie przez lata mieszkali w Nowej Rudzie, tu zmarli i są pochowani na cmentarzu komunalnym.
Ne wszyscy są ZA
Co prawda podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Porządku Publicznego i Komunikacji Rady Miejskiej w Nowej Rudzie radni jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały, jednak zdaniem prawie wszystkich członków komisji nie powinni być postawieni przed nazwijmy to faktem dokonanym.Ich zdaniem powinni mieć ze dwie, trzy propozycje nazwy największego parku w Nowej Rudzie nad którymi mogliby się pochylić przedyskutować i podjąć decyzję. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że nie wszyscy noworudzcy radni są za nadaniem parku imienia Heleny i Władysława Grzegorczyków.
Co ciekawe w programie Festiwalu Góry Literatury, którego organizatorem jest Fundacja Olgi Tokarczuk wpisane jest już wydarzenie związane z nadaniem parkowi tej nazwy.
Zobacz również: Basen będzie czynny dopiero od lipca
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.