Argumenty w niej zawarte uznano za bezzasadne ze względu na fakt, iż w okresie wyżu demograficznego, przedszkole było niezbędnym elementem oświaty w mieście, ale w momencie gdy w 2023 r. w Nowej Rudzie urodziło się tylko 77 dzieci, a w 2024 już tylko 62, dalsze utrzymywanie przez gminę przestarzałej i najdroższej placówki stało się nieuzasadnione ze względów celowościowych jak i gospodarczych.
- Należy podkreślić, że w chwili obecnej w publicznych i niepublicznych przedszkolach na terenie miasta jest dostępnych 575 miejsc, a uczęszcza 473 dzieci z Nowej Rudy i 51 z innych gmin - razem 524 dzieci. Wszystkie przedszkola są obsługiwane przez wysokospecjalizowaną kadrę pedagogiczną. Powyższa analiza wykazuje nadmiar miejsc w przedszkolach w stosunku do potrzeb. Natomiast w momencie kiedy do przedszkoli zaczną uczęszczać dzieci urodzone w 2023 i 2024 r. ta sytuacja jeszcze się pogorszy - czytamy w uzasadnieniu stosownej uchwały.
Najdroższe i przestarzałe
Z analizy danych za lata 2020-2024 wynika, że koszt utrzymania jednego wychowanka w Przedszkolu Miejskim nr 2 (Mini) jest znacząco wyższy od utrzymania dziecka w pozostałych placówkach(patrz tabelka). W przedszkolu, do którego może uczęszczać 25 dzieci zgodnie z arkuszem organizacyjnym placówki (obecnie 18 dzieci na 24 zapisane), tworzona jest 1 grupa wiekowa dla dzieci 3,4 i 5 letnich razem, co wg. standardów dydaktycznych nie jest zjawiskiem pożądanym.
- Podjęcie decyzji o zamiarze likwidacji przedszkola nr 2 Mini, zostało przyjęte między innymi w oparciu o Audyt Optymalizacyjno-Oszczędnościowy Oświaty w Nowej Rudzie przygotowany, przygotowany w marcu 2024 r., przez ASECO Group sp. z o.o. Ta niezleżana instytucje potwierdziła konieczność likwidacji placówki. Kolejnym argumentem w tej kwestii jest fakt, że gmina nie jest i nigdy nie będzie właścicielem pomieszczeń, w których mieści się przedszkole i wydatkowanie środków finansowych na remont tak małej placówki może zostać ocenione jako niegospodarność - uzasadniono uchwałę.
MEN nadal milczy
Odrzucenie przez radnych petycji ws. przedszkola Mini nie rozwiązuje problemu. Opierając się na zawartych w niej twierdzeniach, dolnośląska kurator oświaty wydała negatywną opinię dotyczącą likwidacji placówki. Decyzja jest dla lokalnego samorządu sporym problemem. Bez jej unieważnienia, zamknięcie przedszkola jest bowiem możliwe. Pewnie dlatego, pod koniec lutego burmistrz Nowej Rudy, zwrócił się w tej sprawie z oficjalną skargą do minister edukacji, której podlega dolnośląskie kuratorium. Delikatnie mówiąc, Ewie Skrzywanek zarzucono w nim mijanie się z prawdą, w ocenia stanu faktycznego. Mimo upływu ponad dwóch miesięcy, ministra edukacji Barbara Nowacka, do tej pory nie znalazła czasu na rozstrzygnięcie ważnego dla noworudzkiego ratusza sporu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.