Reklama

Nowa Ruda. Podwyżki cen gazu. Kto zapłaci więcej?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Nowa Ruda. Podwyżki cen gazu. Kto zapłaci więcej? - Zdjęcie główne

foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co najmniej do października mieszkańcy dzielnicy Słupiec mogą spać spokojnie, bo podwyżek za ogrzewanie nie będzie. Inaczej będzie w Nowej Rudzie, gdzie od lutego za ogrzanie mieszkań zapłacimy dwukrotnie więcej.

Nowa Ruda. Podwyżki są ogromne. Mieszkańcy Nowej Rudy, którym ciepło dostarcza kotłownia gazowa, muszą liczyć się z tym, że od lutego więcej zapłacą za ogrzewanie swoich mieszkań. Do tej pory płacili 3,28 zł za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni. Od lutego zapłacą 6,22 zł. Jednym słowem dwa razy więcej.

Nowa taryfa została już zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dariusz Wojciechowski, zastępca dyrektora spółki Calor w Nowej Rudzie, informuje, że nowa taryfa obowiązuje od 1 stycznia. 

Do tej pory rata miesięczna, czyli opłata za moc zamówioną wynosiła ponad 19 tys. zł. Teraz będzie wynosić ponad 28 734 zł. To prawie 10 tys. zł w górę. Moc przesyłu kosztowała 2 744 zł. Teraz kosztuje 3 911 zł. Stawka za energię cieplną, za gigadżul wzrosła z 70,19 zł na 106,07 zł. A za jej przesył nie płacimy już 6,11 zł tylko 8,44 zł. Z kolei opłata za zużytą energię cieplną to suma wszystkich tych opłat.

W Słupcu bez podwyżek

Spokojni mogą być za to mieszkańcy dzielnicy Słupiec. Na pewno do końca tego sezonu, do października lub nawet dłużej podwyżek nie będzie. Nie odczują ich ci, którzy w ciepło są zaopatrywani przez kotłownię węglową.

Dotychczas za metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni mieszkańcy płacili w Słupcu 2,41 zł. I ta cena na razie się nie zmieni. A to wszystko dzięki temu, że prezes tamtejszej ciepłowni kupił węgiel na zapas.

Zapasy wystarczą nam do października, bo mamy zaplanowaną jeszcze jedną dostawę. Oczywiście przy założeniu, że temperatury od stycznia do maja będą na poziomie ubiegłego roku. Wówczas tego opału nam do października, a nawet na dłużej wystarczy
- Bolesław Karbowicz, prezes spółki Ciepłownictwo Nowa Ruda-Słupiec.

Zabezpieczyli się w węgiel

Prezes Karbowicz informuje, że w międzyczasie będą kontraktować nowe dostawy węgla. Spółka już prowadzi rozmowy z dostawcą, żeby wcześniej kupić węgiel.

Nie wiem jeszcze po jakiej cenie, ale będziemy negocjować.

Karbowicz mówi wprost: brak podwyżek to efekt strategicznego planowania.

Śledzę rynek energii, rynek węgla na Towarowej Giełdzie Energetycznej i jestem w kontakcie ze sprzedawcą energii elektrycznej i węgla. Cały czas rynek analizujemy, śledzimy. To świadome decyzje po to, żeby wcześniej zakontraktować dobrą cenę energii. My zrobiliśmy to już w maju. Tak samo było z węglem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy